Spis treści
Rodzą się młode zwierzęta
Maj i czerwiec to czas, gdy na świat przychodzą sarny i jelenie. Zwierzęta są częścią lasu, w pierwszych dniach życia próbują odnaleźć się w rzeczywistości, trzymają się blisko matek. Widok maluchów wylegujących się na polanie może rozczulać, ale leśnicy ostrzegają, by pod żadnym pozorem ich nie dotykać.
Mama jest w pobliżu i najprawdopodobniej obserwuje nas z bezpiecznej odległości, informuje w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Baligród.

Zobacz więcej: Nie zabieraj ptasich dzieci, ale przypilnuj psa lub kota. Sprawdź, kiedy i jak trzeba pomóc młodym ptakom, a czego nie robić podlotom
Młode sarny i jelenie często w odruchu obronnym przytulają się do ziemi i nie ruszają. Taki widok może budzić podejrzenie, czy ze ssakiem wszystko jest w porządku, jest to jednak normalne. Do zwierzęcia nie należy podchodzić. Matka zwierzaka czuwa w pobliżu i wróci do niego, gdy z pola widzenia zniknie jej człowiek.
Podziwiaj, ale nie dotykaj
Dotknięcie sarenki lub jelonka nie tylko wytwarza w matce instynkt obrony, ale może sprawić, że finalnie porzuci ona swoje młode. Wszystko przez zapach człowieka, który pozostanie na ciele i będzie uznany za zagrożenie.
Należy pamiętać, że zabrane przez ludzi młode zwierzę, często przegrywa walkę o życie. Jest zbyt małe, to zbyt duży stres, a jeśli nie trafi w odpowiednie miejsce – to niewłaściwa opieka. Odkładanie ich na miejsce jest równoznaczne z wyrokiem śmierci – ludzki zapach jest tak samo mocny jak zapach dorosłych osobników, a to równa się zaproszeniem dla drapieżników, apelują Lasy Państwowe.
Kierowcy, którzy podróżują autami w okolicach lasu, też muszą trzymać rękę na pulsie i nogę na hamulcu. Dorosłe osobniki są w stanie uciec z drogi, młode nie mają wykształconych zdolności ucieczki.
Czytaj więcej: Jak odstraszyć kleszcze? Te patenty musisz znać, kosztują niewiele. Naturalny spray? Rolka do ubrań? Taśma samoprzylepna? To działa!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
