Nowy komisarz UE? Szef MON wskazuje na potrzebę
Szef MON podkreślił, że „to ważny moment dla Polski w obliczu narastającej wojny hybrydowej, próby naruszenia granicy i jej nielegalnego przekraczania, w obliczu ataków w cyberprzestrzeni”. – W obliczu tego wszystkiego Unia Europejska musi być aktywna i odpowiedzialna. Te wysiłki na rzecz bezpieczeństwa muszą być numerem jeden – mówił.
Ocenił, że „Unia Europejska musi się angażować w sprawy bezpieczeństwa, w sprawy przemysłu obronnego, który wymaga odbudowy, bo od kilku lat następowała jego zapaść”. – Wycofywanie przemysłu zbrojeniowego źle się kończy – wskazał.
Zdaniem wicepremiera „potrzebny jest komisarz UE ds. bezpieczeństwa, obronności i przemysłu zbrojeniowego”. – Potrzebna jest aktywność w tym zakresie, bo UE, państwa zachodu muszą uzyskać zdolności produkcyjne. Potrzebne jest także szybkie reagowanie – mówił.
Grupa Bojowa UE w Polsce
Wicepremier podkreślił, że „Grupa Bojowa UE w nowym wydaniu biorąc odpowiedzialność przez 12 miesięcy, wypełnia założenia kompasu strategicznego UE, który powstał po wybuchu wojny w Ukrainie”. – To są zadania, które dzisiaj UE bierze na siebie, żeby szybko reagować, żeby szybko rozmieścić swoje siły tam, gdzie taka potrzeba zachodzi – dodał.
Podkreślił, że „dzisiaj odpowiedzialność za Grupę Bojową UE i za jej gotowość bierze Polska wraz ze swoimi najbliższymi sojusznikami: z Czechami, Słowacją, i Węgrami”. – Dziękuję naszym sojusznikom, którzy razem z nami tworzą tę grupę – mówił.
Źródło: