"Reset" - niebezpieczna umowa o ruchu granicznym
Siódmy odcinek drugiego sezonu serialu dokumentalnego „Reset” nosił tytuł „Zgoda”. Autorzy, Michał Rachoń i Sławomir Cenckiewicz, poruszyli w nim tematykę polskich służb.
W dokumencie mówiono o powodach, dla których w czasie pełnienia funkcji premiera Donald Tusk zgadzał się na daleko idące porozumienia, w tym umowy, które „stały w sprzeczności z fundamentalnymi zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi państwa NATO”.
- Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej doprowadziła do podpisania w Warszawie umowy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego. Umowę zaakceptowali Donald Tusk i Władimir Putin - mówił w najnowszym odcinku Michał Rachoń.
Wcześniej, w 2011 roku, podpisano umowę o małym ruchu granicznym. - Dzięki temu milion Rosjan będzie mogło bez wiz dostać się do Polski i całej Unii Europejskiej - mówił wówczas Radosław Sikorski. Jednak otwarcie ruchu granicznego stworzyło niebezpieczeństwa.
- Rzeczpospolita Polska w tym momencie otworzyła się na wszystkie zagrożenia związane z niekontrolowanym napływem Rosjan, którzy mogli rozpoznawać na szeroką skalę infrastrukturę krytyczną naszego kraju - podkreślił w serialu Sławomir Cenckiewicz. - Mały ruch graniczny stał się trampoliną do prowadzenia działań o charakterze rozpoznawczo-wywiadowczym przez Federacją Rosyjską i jej służby. To był miażdżący dokument - dodawał Cenckiewicz.
"Reset" - umowa między polskimi i rosyjskimi służbami
Jak podkreślał Michał Rachoń, nieformalne i nigdzie nierejestrowane rozmowy między ludźmi Służby Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjskiej FSB doprowadziły do podpisania porozumienia, na które po stronie rosyjskiej zgodził się Władimir Putin, wywodzący się z FSB, a po polskiej - ówczesny premier Donald Tusk.
- 17 października 2011 roku zostaje skierowana do Donalda Tuska prośba o zgodę na podjęcie współpracy ze służbami kilku państw, w tym Rosji. Podpis Tuska na tym dokumencie stanowił dowód na to, że nawiązanie formalnej współpracy między FSB, a SKW odbyło się za zgodą i akceptacją premiera - mówił Rachoń.
- Donald Tusk własnym podpisem w 2011 r. wyraził zgodę na współpracę z rosyjską FSB! Umowa SKW z FSB podpisana została 11 IX 2013 r. Wiecie dlaczego? Bo umowa z 2013 r. legalizowała współpracę już trwającą - podsumował na Twitterze Sławomir Cenckiewicz.
"Reset". O czym jest dokument TVP?
Seria "Reset" przedstawia stosunki polsko-rosyjskie w latach 2007-2015 i słynny "reset" w relacjach władz. Za stronę merytoryczną treści odpowiedzialni są dziennikarz Michał Rachoń i historyk Sławomir Cenckiewicz. Produkcja TVP ujawnia nowe, nieznane dotąd szerszej publiczności dokumenty, a także sensacyjne fakty z tego okresu.
"Ponad rok prac archiwalnych, setki rozmów i godziny nagrań. Za nami praca, w wyniku której dowiedzieliśmy się, jak wyglądał reset relacji pomiędzy Polską a Rosją" – zapowiadał produkcję Michał Rachoń.
Do dzisiejszego odcinka pojawiło się 13 części serialu - 7 w pierwszym sezonie i 6 w drugim.