FLESZ - KE podwyższyła prognozy PKB Polski

Inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Tarnowie udali się 7 sierpnia 2020 roku na interwencję do jednego ze sklepów zoologicznych w Nowym Sączu. Na miejscu znaleźli wiele padniętych zwierząt, w tym małpy, chomiki, rybki, papugi i węże. Na miejscu, oprócz inspektorów TOZ, działały policyjne grupy dochodzeniowo-śledcze, lekarz powiatowej inspekcji weterynaryjnej oraz lekarz weterynarii. To co zastali, było przerażające, interwencja trwała kilkanaście godzin.
W czasie kontroli w sklepie znajdowały się okazy, które są objęte konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także Konwencją Waszyngtońską (CITES). Jak się okazało, właściciele sklepu zoologicznego nie posiadali wymaganych zezwoleń na posiadanie niektórych zwierząt chronionych, nie miał także wydanej decyzji na utylizację odpadów zwierzęcych. Część zwierząt przebywających w sklepie była przetrzymywana w nieodpowiednich warunkach, bez dostępu do wody czy pożywienia.
- W związku z przeprowadzoną interwencją zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. Dodatkowo zostało złożone zawiadomienie o możliwości przebywania na terenie sklepu okazów CITES bez wymaganych prawem dokumentów - mówi Sylwia Śliwa, inspektor TOZ w Krynicy-Zdrój (wcześniej TOZ Tarnów).
Inspektor złożyła wniosek, że Towarzystwo będzie wykonywać uprawnienia (prawa) pokrzywdzonego w toczącym się postępowaniu, jak również będzie działać w niniejszej spawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego.
Sprawa jest rozwojowa
W grudniu 2020 roku Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu zleciła kontrolę kolejnych sklepów zoologicznych należących do tych samych właściciel. W kilku innych sklepach zoologicznych na terenie powiatu nowosądeckiego i limanowskiego również ujawniono szereg nieprawidłowości, a w niektórych z nich martwe zwierzęta.
W okresie od 2020 do 2021 roku prowadzone było przez Prokuraturę Rejonową w Nowym Sączu postępowanie karne o przestępstwo z artykułu 35 ust. 1 a Ustawy z dnia 21 sierpni a1997 roku o ochronie zwierząt oraz o przestępstwo z art. 128 pkt 2 lit. d Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. Postępowanie zakończyło się skierowaniem 31 grudnia 2021 roku aktu oskarżenia przeciwko osobie prowadzącej działalność w przedmiotowym zakresie.
Prokurator zastosował wobec współwłaściciela sklepów środki zapobiegawcze w postaci: dozoru policji polegającego na zgłaszaniu się raz w tygodniu do organu dozorującego – Komendy Powiatowej Policji w Limanowej oraz zaprzestanie wykonywania działalności polegającej na prowadzeniu sklepów zoologicznych z zoologiczno-jeździeckich.
Za znęcania się nad zwierzętami mężczyźnie może grozić do 3 lat więzienia, a za nielegalną sprzedaż zwierząt objętych ochroną do 5 lat pozbawienia wolności. Inspektorzy TOZ dążą do zamknięcia tych sklepów. To jednak nie koniec sprawy, najprawdopodobniej zarzuty usłyszą kolejne osoby. Czekamy na odpowiedź prokuratury rejonowej, do tematu wrócimy.
- TOP 10 najpopularniejszych nazwisk w Nowym Sączu
- W programie "Pytanie na śniadanie" przypomnieli o moście Jana Stacha ze Znamirowic
- Bajkowa zima na Jaworzynie Krynickiej i widoki z platformy 360
- Stadion Sandecji Nowy Sącz coraz większy [ZDJĘCIA]
- Spacerowicze, rowerzyści i turyści oblegają sądeckie szlaki. Widać stąd Tatry