Co z CBA i IPN?
Firma United Surveys przygotowała sondaż dla DGP i RMF FM, w którym badani odpowiedzieli w kluczowych kwestiach, przed którymi może stanąć nowy rząd.
Pierwsza część pytań dotyczyła Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Instytutu Pamięci Narodowej. Chociaż cała opozycja w swoim programie ma likwidację CBA, respondenci nie są tak bardzo przekonani do tego pomysłu. Aż 100 procent wyborców Prawa i Sprawiedliwości jest temu przeciwna, a ich głos popiera 39 procent wyborców szeroko rozumianej opozycji (za likwidacją jest 47 procent).
W zasadzie jeszcze lepiej wygląda kwestia IPN-u, którego potrzebę widzi wielu Polaków. O ile wśród wyborców PiS-u ta liczba jest nieco niższa niż wcześniej, a za pozostawieniem Instytutu w obecnej formie opowiada się 94 procent zwolenników, tak widać znaczącą podwyżkę wśród opozycjonistów, bo za pozostawieniem IPN-u jest 52 procent badanych.
Polacy chcą atomu
Miniona kadencja rządu Prawa i Sprawiedliwości przyniosła podpisanie umów na budowę elektrowni atomowej w Polsce. Niektóre ugrupowania zapowiadały jednak, że po dojściu do władzy mogą wycofać się z tego pomysłu.
Ogółem za pozostaniem przy pomyśle budowy elektrowni atomowych było aż 86 procent badanych - przy czym na "nie" było dziewięć procent. Jeśli chodzi o podział na preferencje polityczne, "za" było 92 procent sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, a także 88 procent szeroko rozumianej opozycji.
Wyniki te jasno pokazują, że Polacy chcą energetyki atomowej, a odejście od pomysłu inwestowania w nią może się skończyć niezadowoleniem społecznym.
Niejasna kwestia Centralnego Portu Komunikacyjnego
Zdecydowanie najbardziej burzliwa w badaniu okazała się kwestia budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Projekt jest na etapie złożenia wniosku o decyzję lokalizacyjną po otrzymaniu decyzji środowiskowej czy zatwierdzeniu planu generalnego. Zakupiono wiele nieruchomości, a rząd ogłosił gotowość na wyłożenie 8 miliardów złotych w zamian za objęcie mniejszościowych udziałów w spółce operującej lotniskiem.
Okazuje się, że projekt może zostać porzucony. Nie tylko opozycja jest przeciwna CPK, ale również Polacy są bardzo podzieleni w tej kwestii.
Co prawda, wśród sympatyków PiS-u, zdecydowanie przebijają się głosy akceptacji, a aż 92 procent jest "za" pozostaniem przy tym pomyśle, ale wśród opozycji wynik jest znacznie gorszy. Jedynie 26 procent "za" przy 61 procentach "przeciw" oznacza ogółem 51 procent aprobaty na kontynuację projektu.
Czy rząd powinien inwestować w wojsko?
Bardzo delikatną kwestią, zwłaszcza w czasie poważnych konfliktów na świecie (Izrael i Hamas), a nawet przy naszej granicy (Rosja-Ukraina) jest temat wydatków na zbrojenia i dofinansowywanie wojska.
Rzekło się mówić, że silna armia to bezpieczne państwo, a bez wydatków trudno mówić o mocnym wojsku. Wielu Polaków zdaje się to rozumieć, bo aż 76 procent popiera utrzymanie dużych wydatków na uzbrojenia.
W liczbie tej jest 95 procent zwolenników partii Jarosława Kaczyńskiego, a także 63 procent Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
źródło: Gazeta Prawna
rs