Sędzia Wojciech Jakimowicz, przedstawiając uzasadnienie orzeczenia poinformował, iż „pozostaje w mocy ocena, że informacja zawarta w załącznikach obejmujących wykazy sędziów popierających kandydatury członków do KRS jest informacją publiczną”. - Jak powiedział sąd pierwszej instancji, nie ma tu zastosowania wyłączenie, zatem informacja ta podlega udostępnieniu – tłumaczył sędzia.
NSA zaznaczył, że przytoczone w uzasadnieniu okoliczności muszą być brane pod uwagę przy rozpatrywaniu spawy przez szefa Kancelarii Sejmu.
Sejm w ubiegłym roku – zgodnie z nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - wybrał 15 sędziów na członków KRS. Dziewięć kandydatur - spośród zgłoszeń, które napłynęły - wskazał klub PiS, a sześć klub Kukiz'15.
W ubiegłym roku szef Kancelarii Sejmu odmówił ujawnienia nazwisk sędziów popierających zgłoszenia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Swoją decyzję motywował m.in. przepisem ustawy mówiącym, że zgłoszenia kandydatów dokonane zgodnie z ustawą Marszałek Sejmu „niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników". Do owych załączników należały listy 25 sędziów popierających poszczególne zgłoszenia.
O udostępnienie załączników z nazwiskami sędziów zabiegała m.in. posłanka PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Jako że spotkała się z odmową ze strony Kancelarii, złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a ten w sierpniu 2018 r. uchylił w decyzję szefa Kancelarii Sejmu o odmowie ujawnienia
Kancelaria Sejmu odwołała się od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten uznał dziś, że Kancelaria powinna ujawnić nazwiska sędziów.
Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?