Jak idą negocjacje opozycji ws. paktu senackiego?
Z nieoficjalnych informacji i.pl wynika, że negocjacje dotyczące paktu senackiego posuwają się do przodu. Partiom zostało niewiele spornych okręgów. We wtorek w Pałacu Kultury liderzy formacji tworzących pakt senacki, czyli Donald Tusk, Włodzimierz Czarzasty, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, spotkali się, aby dopinać szczegóły dotyczące wyborów do Senatu. Kandydaci opozycji do Senatu mają zostać ogłoszeni po wyznaczeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę daty wyborów parlamentarnych.
Lewicy ma przypaść 8-9 mandatów, a Trzeciej Drodze, czyli PSL i Polsce 2050 – 11-12. Reszta trafi do Koalicji Obywatelskiej.
Kto z opozycji wystartuje do Senatu?
Tak, jak cztery lata temu do Senatu wystartować ma były premier Waldemar Pawlak (z okręgu płockiego). Poza Waldemarem Pawlakiem kandydatem PSL do Senatu będzie m.in. Paweł Gancarz, prezes PSL na Dolnym Śląsku, wójt gminy Stoszowice. Z PSL wystartuje także każdy z obecnych senatorów.
Z Polski 2050 wystartować ma m.in. Maciej Żywno (z Podlasia), wiceprzewodniczący partii Szymona Hołowni.
Z kolei z Lewicy wystartują m.in. obecny senator Wojciech Konieczny oraz Piotr Woźniak, lider Lewicy na Opolszczyźnie.
Były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wystartować ma z okręgu nr 43 w Warszawie. Wcześniej z tego okręgu startowała senator PO Barbara Borys-Damięcka, która zmarła w czerwcu tego roku. W ogóle nie pojawia się temat Romana Giertycha, którego kandydatury nie zgłosiła żadna z partii w ramach paktu senackiego. Z kolei były lider Nowoczesnej Ryszard Petru – jeśli dogada się ze swoją byłą partią – ma dostać okręg na Podkarpaciu.
– Będę startował do Senatu z okręgu nr 43 (Mokotów, Ursynów, Wilanów, Wawer). (…) Wielokrotnie zgłaszałem, że jestem w stanie startować w ramach Paktu Senackiego, ale zaznaczam, że będę startował z własnego komitetu – deklarował w maju Ryszard Petru.
W rozmowie z i.pl Ryszard Petru powiedział, że dopóki nie zostaną ogłoszeni kandydaci paktu senackiego, nie będzie komentować sprawy.
lena
