ORLEN Wyścig Narodów. Francesco Busatto zwycięzcą trzeciego etapu. Polacy znów daleko

Zbigniew Czyż
Zdjęcia organizatora
Włoch Francesco Busatto wygrał trzeci etap ORLEN Wyścigu Narodów, który odbył się na Słowacji. Drugie miejsce zajął Słoweniec Gal Glivar, trzecie Hiszpan Carlos Canal. Najlepszy z Polaków, Marek Kapela zajął 23. miejsce. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Duńczyk Nikolaj Mengel. W klasyfikacji drużynowej prowadzi Francja.

Podczas trzeciego etapu kolarze mieli do pokonania 124 kilometry ze startem w Lewoczy i finiszem pod górę na wysokości 1347 metrów w Szczyrbskim Jeziorze.

Na około 15 kilometrze na atak zdecydował się Jakub Musialik z Tarnovii Tarnowo Podgórne. Polak w pewnym momencie miał 30 sekund przewagi nad peletonem, ale próba ucieczki szybko została zlikwidowana. Na 30 kilometrze zaatakował Amerykanin Cole Kessler, który podczas pierwszego etapu na Węgrzech zajął trzecie miejsce. Jego przewaga rosła z każdym kilometrem. Na próbę dogonienia reprezentanta Stanów Zjednoczonych zdecydował się Norweg Kasper Heggo. Na 38 kilometrze jego strata do lidera wynosiła 40 sekund, miał jednocześnie 50 sekund przewagi nad peletonem.

Cole Kessler nie zamierzał zwalniać tempa, coraz bardziej zwiększał przewagę nad goniącym go rywalem oraz peletonem. Tuż przed 50 kilometrem jego przewaga nad Norwegiem wynosiła 50 sekund, a 3 minuty nad resztą stawki. Na 50 kilometrze trasy usytuowana została specjalna górska premia BUKOVINA Resort. Amerykanin wygrał pierwszą premię podczas tegorocznej edycji Wyścigu Narodów, ale niedługo później został doścignięty przez Kaspera Heggo. Różnica prowadzącej dwójki nad peletonem wynosiła 3 minuty i 20 sekund.

Po 90 kilometrach ich przewaga stopniała do 2 minut i 20 sekund, na kolejnych kilometrach peleton w dalszym ciągu odrabiał straty. 28 kilometrów przed metą ucieczka, przy pogarszających się warunkach atmosferycznych i padającym deszczu została zlikwidowana.

Na finałowym podjeździe pod Szczerbskim Jeziorem na ataki zdecydowali się reprezentanci m.in Kazachstanu, Łotwy i Hiszpanii. Reprezentant Hiszpanii Diego Uriarte zyskał 15 sekund przewagi na ostatnich kilometrach, ale tuż przed metę został dogoniony przez peleton. Ostatecznie wygrał Włoch Francesco Busatto, drugi był Słoweniec Gal Glivar, trzeci Hiszpan Carlos Canal. Najlepszy z Polaków, Marek Kapela zajął 23. miejsce.

Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Duńczyk Nikolaj Mengel. W klasyfikacji drużynowej prowadzi Francja.

ORLEN Wyścig Narodów po raz pierwszy odbywa się w trzech krajach na pięciu etapach: Węgrzech, Słowacji i Polsce. W rywalizacji bierze udział 25 drużyn kolarskich z 22 krajów m. in. Węgier, Łotwy, Portugalii, Słowenii i USA oraz trzy polskie drużyny zaproszone przez Lang Team: Lubelskie Perła Polski Cycling Team, GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier oraz Klub Kolarski Tarnovia.

Zawody rozgrywane są w dniach od 24 do 28 maja, sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKN ORLEN. Tegoroczna edycja jest najliczniejszą ze wszystkich organizowanych do tej pory. Wyścig U23 rozszerza swoje granice i staje się wydarzeniem światowej klasy.