Spis treści
Stan polskiego kolarstwa
Trzech z nich to weterani zawodowego peletonu. 34-letni Michał Kwiatkowski, mistrz świata z Ponferrady (2014), ma ważny kontrakt z brytyjską ekipą Ineos Grenadiers jeszcze przez rok, podobnie jak 35-letni Rafał Majka z UAE Team Emirates. Gradek, rówieśnik Kwiatkowskiego, podpisał kontrakt z Bahrain-Victorious do 2026 roku.
27-letni Stanisław Aniołkowski, olimpijczyk z Paryża, ma przed sobą trzy sezony we francuskim Cofidisie, natomiast 25-letni Filip Maciejuk - jeden sezon w niemieckim zespole Red Bull Bora-hansgrohe.
W tym roku w ekipach World Tour ścigało się dziewięciu polskich kolarzy. Oprócz wspomnianej piątki - Łukasz Owsian (Arkea-B&B Hotels), Cesare Benedetti (Red Bull Bora-hansgrohe, do 18 sierpnia), Łukasz Wiśniowski (Bahrain-Victorious, od 1 marca) oraz Filip Gruszczyński (Cofidis, stażysta od 18 sierpnia). Benedetti zakończył już karierę, a pozostali nie mają jeszcze kontraktu.
W elicie kolarskiej jest więcej Polek. W przyszłym roku, podobnie jak w mijającym, w drużynach World Tour będzie ich osiem: Katarzyna Niewiadoma, Agnieszka Skalniak-Sójka (obie Canyon-SRAM), Dominika Włodarczyk, Karolina Kumięga (obie UAE Team ADQ), Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik (obie Human Powered Health), Marta Jaskulska oraz Marta Lach (obie Ceratizit-WNT).
Sukcesów jak na lekarstwo
W 2024 roku mężczyźni nie wygrali żadnego wyścigu World Tour. Najlepsze, drugie miejsce zajął Stanisław Aniołkowski na jednym z etapów Giro d'Italia. Natomiast kobiety odniosły pięć zwycięstw: Katarzyna Niewiadoma - w Strzale Walońskiej i w klasyfikacji generalnej Tour de France oraz Marta Lach - na dwóch etapach i w klasyfikacji generalnej wyścigu Tour of Chongming Island w Chinach.
Przyszłoroczny cykl World Tour rozpocznie się tradycyjnie w Australii wyścigiem Tour Down Under kobiet (17-19 stycznia) i mężczyzn (21-26 stycznia).
(PAP)