Oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego
W sobotę po południu Jarosław Kaczyński wygłosił oświadczenie, w którym przedstawił wizję Prawa i Sprawiedliwości. Na początku zapowiedział, że PiS jednoczy się z Partią Republikańską Adama Bielana.
"To była rada bogata w różnego rodzaju treści, uchwały. Najważniejsza z nich to jest uchwała, która pozwala nam zjednoczyć się z partią Adama Bielana. To zjednoczenie jest elementem konsolidacji sił prawicowych, patriotycznych, które dziś muszą przeciwstawić się z jednej strony ewidentnemu zamachowi na demokrację, który w tej chwili ma miejsce. Chodzi o pluralizm medialny, ale też szereg innych przedsięwzięć, które są zapowiadane przez naszych przeciwników." - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.
Wspomniał m.in. o likwidacji instytucji, "które mają znacznie, jeżeli chodzi o mechanizmy kontroli władzy".
"To jest także szereg działań innego rodzaju, ale które pokazują, że ta ekipa nie ma zamiaru przestrzegać żadnych reguł, które zwykle funkcjonują w demokracji. Choćby te zwolnienia w ciągu jednego dnia przeprowadzone w sposób niegrzeczny i brutalny jak chociażby w sprawie ambasadora Polski przy Unii Europejskiej" - kontynuował.
Dodał, że "jest to działanie polegające na powoływaniu na stanowiska rządowe osób, które w oczywisty sposób nie szanują konstytucji", za przykład podając niechęć do katolicyzmu.
Uchwały Rady Politycznej PiS
W dalszej części Jarosław Kaczyński wymienił uchwały, które zostały podjęte na obradach Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Wskazał, że były to: uchwała ws. wyrażenia wdzięczności głosujących na PiS i zaangażowanym w kampanię wyborczą, konsolidacji partii wyborczych - ze wspomnianym Adamem Bielanem; wskazanie na sekretarza generalnego Piotra Milowańskiego, a na skarbnika Henryka Kowalczyka.
Kolejna uchwała dotyczyła członków komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, zgodnie z którą Adam Bielan znalazł się we władzach ugrupowania, w ściślejszym gronie, które obraduje częściej.
Pozostałe uchwały dotyczyły natomiast oceny tego, co stało się 42 lata temu z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, uchwały ws. obrony wolności słowa i odwołania członków komisji ds. badania wpływów rosyjskich.
"To ważny głos, bo odwołanie członków tej komisji, sparaliżowanie jej działalności, to jest najlepszy dowód na to, że ci, co rządzą obecnie Polską, mają bardzo wiele do ukrycia. Nawet to, co zostało we wstępnej fazie zbadane, pokazuje, że było pod tym względem bardzo niedobrze i właściwie wymagałoby komisji śledczej, a być może nawet dalej posuniętych działań, bo mieliśmy do czynienia także z przedsięwzięciami, które wprost były skierowane przeciwko NATO, a Polska już w NATO była. Mam nadzieję, że kiedyś do tego będzie można w sposób efektywny prawnie wrócić" - powiedział Jarosław Kaczyński.
Uchwała ws. naruszenia praw religijnych
Dwie ostatnie podjęte uchwały dotyczyły naruszenia praw religijnych w Polsce oraz decyzji ministra obrony narodowej o likwidacji podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.
„Politycy obecnej większości parlamentarnej niejednokrotnie dopuszczali się szydzenia z praktyk religijnych. (...) Publiczne łamanie granic przyniosło dziś skutek w postaci zakłócenia obrzędu religijnego w Sejmie” – m.in. to napisano w „Uchwale w sprawie naruszania praw religijnych w Polsce” posłów PiS.
Uchwała ws. podkomisji smoleńskiej
„Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości protestuje wobec bezprawnej decyzji szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza o likwidacji Podkomisji smoleńskiej” – czytamy z kolei w kolejnej uchwale Rady przyjętej w sobotę.
„Będziemy stawać zdecydowanie w obronie demokracji i sprzeciwiać się likwidacji pluralizmu medialnego, pełnemu podporządkowaniu sądów rządzącej partii, likwidacji IPN-u i działaniom zmierzającym do demoralizacji młodzieży” – napisali politycy PiS w następnej uchwale.
Obrady Rady Politycznej PiS
Wcześniej w sobotę w Warszawie odbyły się obrady Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Celem spotkania najważniejszych polityków ugrupowania było zarysowanie przez prezesa partii - Jarosława Kaczyńskiego - strategi politycznej na zbliżające się miesiące.
Głównymi punktami podjętymi podczas dyskusji polityków PiS miały być kwestie zbliżających się wyborów samorządowych oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w pierwszej połowie 2024 roku, a także wybór nowego sekretarza generalnego, po tym jak ze swojego stanowiska zrezygnował Krzysztof Sobolewski, oraz skarbnika ugrupowania.
Prawo i Sprawiedliwość zebrało się również, by podsumować ostatnie miesiące, włącznie z wyborami parlamentarnymi, które odbyły się 15 października.
W Radzie Politycznej PiS-u zasiadają parlamentarzyści partii oraz 120 działaczy, którzy zostali wybrani przez partyjny kongres.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!