Morderstwo dziewczynki wstrząsnęło opinią publiczną
Dziewczyna o imieniu Iqra zmarła w szpitalu w ubiegłą środę w wyniku licznych obrażeń. Wstępne dochodzenie policyjne wykazało, że była torturowana.
Przypadek w Rawalpindi wywołał powszechne oburzenie, a posty z hashtagiem #JusticeforIqra zebrały dziesiątki tysięcy wyświetleń i ponownie rozgrzały debatę na temat pracy dzieci i złego traktowania pracowników domowych.
Dlaczego ojciec wysłał 13-latkę do pracy?
Przepisy dotyczące pracy dzieci mogą się różnić w zależności od kraju, ale dzieci poniżej 15. roku życia nie mogą być zatrudnione jako pracownicy domowi w prowincji Pendżab.
– Czułem się całkowicie zdruzgotany wewnętrznie, kiedy umarła – powiedział BBC ojciec Iqry, Sana Ullah.
Mówił, że w ubiegłą środę otrzymał telefon od policji w sprawie Iqry. Kiedy przybył do szpitala, zobaczył nieprzytomną córkę leżącą na łóżku. Zmarła kilka minut później.
Iqra zaczęła pracować jako pokojówka w wieku ośmiu lat. Jej ojciec, 45-letni rolnik, powiedział, że wysłał ją do pracy, ponieważ był zadłużony.
Była zatrudniona u kilku pracodawców, a dwa lata temu poszła do pracy dla pary, która ma ośmioro własnych dzieci. Zarabiała około 28 dolarów miesięcznie.
Iqrę oskarżono o kradzież czekoladek. Przed śmiercią była torturowana
Policja poinformowała, że Iqra została oskarżona o kradzież czekoladek swoich pracodawców.
Wstępne dochodzenie wykazało, że przed śmiercią była torturowana. Policja twierdzi również, że istnieją dowody na częste znęcanie się nad dziewczynką. Zdjęcia i filmy uzyskane przez BBC, pokazały liczne złamania nóg i rąk, a także poważny uraz głowy. Przeprowadzana jest sekcja zwłok, która ma ocenić pełny zakres obrażeń 13-latki.
Pracodawcy Iqry - Rashid Shafiq i jego żona Sana - zostali aresztowani. Aresztowany został także nauczyciel Koranu, który pracował dla rodziny. To on przywiózł Iqrę do szpitala i wyszedł po tym, jak powiedział personelowi szpitala, że ojciec dziewczynki zmarł, a jej matki nie ma w pobliżu.
Ojciec dziewczynki chce, aby „osoby odpowiedzialne za śmierć mojej córki zostały ukarane”.
Pomimo publicznego oburzenia, jakie zwykle wywołują takie sprawy, są one zazwyczaj rozstrzygane poza sądem i rzadko zdarza się, aby podejrzani byli skutecznie ścigani.
Źródło: bbc.com
