Spis treści
Papież trafił do szpitala 14 lutego. Stwierdzono obustronne zapalenie płuc
Papież trafił do Polikliniki Gemelli 14 lutego z diagnozą ostrego zapalenia oskrzeli. Nic początkowo nie wskazywało na to, że hospitalizacja potrwa tak długo. Wkrótce potem stwierdzono obustronne zapalenie płuc, a stan papieża określono jako krytyczny.
Z komunikatów przekazywanych dziennikarzom wynika, że lekarze – także na podstawie badania rentgenowskiego – potwierdzili ostatnio lekką poprawę. Jednocześnie nie jest jednak jasne, na jakim dokładnie etapie leczenia jest obustronne zapalenie płuc, które wcześniej było przyczyną epizodów niewydolności oddechowej i zagrożenia życia papieża.
Jak obecnie czuje się papież?
To bezpośrednie zagrożenie minęło. Obecnie organizm 88-letniego Franciszka musi odzyskać siły. Lekarze czekają na nowe wskaźniki, by odnotować dalszą poprawę jego stanu i móc udzielić informacji różniących się od tych podawanych dzień po dniu. Dotyczą one teraz m.in. kontynuowanej tlenoterapii, fizjoterapii oddechowej i motorycznej. Stan Franciszka opisywany jest jako stabilny, a zarazem złożony.
Kiedy Franciszek wróci do Watykanu?
Miesiąc po hospitalizacji nie wiadomo, kiedy Ojciec Święty mógłby wrócić do Watykanu i kontynuować leczenie, a następnie odbywać rekonwalescencję w warunkach domowych. Z wcześniejszych wypowiedzi lekarzy wynikało, że będzie to długi proces.
Na miesiąc przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia nie ma żadnych planów i prognoz, jak przebiegnie on w tym roku w Watykanie i czy możliwa będzie jakakolwiek forma obecności papieża podczas uroczystości.
Niepewność dotyczy też zapowiedzianej na 27 kwietnia, a więc tydzień po Wielkanocy, kanonizacji błogosławionego włoskiego nastolatka Carlo Acutisa. To papież miał ogłosić go świętym, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich kanonizacji.
Rekolekcje dla Kurii Rzymskiej
W piątek zakończą się w Watykanie rekolekcje dla Kurii Rzymskiej, które Franciszek obserwuje codziennie ze szpitala za pośrednictwem połączenia wideo.
Papież słyszał zatem wypowiedź prowadzącego rekolekcje kaznodziei Domu Papieskiego ojca Roberto Pasoliniego, który mówił w czwartek watykańskim dostojnikom: „Czasem zdarza się nam podnosić się z leczenia i choroby zbyt pospiesznie. Teraz starajmy się sprawić, by papież Franciszek mógł leczyć się jak najdłużej, bo wiemy doskonale, że w przeciwnym razie jak najszybciej wznowi pracę i papieskie obowiązki”.
„Ale wszyscy trochę tacy jesteśmy. Widzimy zielone światło i od razu ruszamy” – dodał w rozważaniach poświęconych potrzebie odpoczynku.
Przed południem w piątek mszę o zdrowie papieża odprawi w Kaplicy Paulińskiej w Watykanie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Udział w mszy wezmą przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, którzy wystąpili z jej inicjatywą. Odbędzie się ona dzień po 12. rocznicy wyboru Franciszka.
Źródło: