Papież Franciszek spędza w szpitalu już miesiąc. Nowe informacje o stanie zdrowia Ojca Świętego

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W piątek mija miesiąc pobytu papieża Franciszka w szpitalu. Papież trafił do Polikliniki Gemelli 14 lutego. W ostatnich dniach napływają doniesienia o stopniowej, lekkiej poprawie jego zdrowia. Jednak stan Ojca Świętego pozostaje złożony. Dlatego też konieczne jest dalsze leczenie szpitalne. Nie wiadomo, kiedy Franciszek będzie mógł opuścić szpital.

Spis treści

Papież trafił do szpitala 14 lutego. Stwierdzono obustronne zapalenie płuc

Papież trafił do Polikliniki Gemelli 14 lutego z diagnozą ostrego zapalenia oskrzeli. Nic początkowo nie wskazywało na to, że hospitalizacja potrwa tak długo. Wkrótce potem stwierdzono obustronne zapalenie płuc, a stan papieża określono jako krytyczny.

Z komunikatów przekazywanych dziennikarzom wynika, że lekarze – także na podstawie badania rentgenowskiego – potwierdzili ostatnio lekką poprawę. Jednocześnie nie jest jednak jasne, na jakim dokładnie etapie leczenia jest obustronne zapalenie płuc, które wcześniej było przyczyną epizodów niewydolności oddechowej i zagrożenia życia papieża.

Jak obecnie czuje się papież?

To bezpośrednie zagrożenie minęło. Obecnie organizm 88-letniego Franciszka musi odzyskać siły. Lekarze czekają na nowe wskaźniki, by odnotować dalszą poprawę jego stanu i móc udzielić informacji różniących się od tych podawanych dzień po dniu. Dotyczą one teraz m.in. kontynuowanej tlenoterapii, fizjoterapii oddechowej i motorycznej. Stan Franciszka opisywany jest jako stabilny, a zarazem złożony.

Kiedy Franciszek wróci do Watykanu?

Miesiąc po hospitalizacji nie wiadomo, kiedy Ojciec Święty mógłby wrócić do Watykanu i kontynuować leczenie, a następnie odbywać rekonwalescencję w warunkach domowych. Z wcześniejszych wypowiedzi lekarzy wynikało, że będzie to długi proces.

Na miesiąc przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia nie ma żadnych planów i prognoz, jak przebiegnie on w tym roku w Watykanie i czy możliwa będzie jakakolwiek forma obecności papieża podczas uroczystości.

Niepewność dotyczy też zapowiedzianej na 27 kwietnia, a więc tydzień po Wielkanocy, kanonizacji błogosławionego włoskiego nastolatka Carlo Acutisa. To papież miał ogłosić go świętym, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich kanonizacji.

Rekolekcje dla Kurii Rzymskiej

W piątek zakończą się w Watykanie rekolekcje dla Kurii Rzymskiej, które Franciszek obserwuje codziennie ze szpitala za pośrednictwem połączenia wideo.

Papież słyszał zatem wypowiedź prowadzącego rekolekcje kaznodziei Domu Papieskiego ojca Roberto Pasoliniego, który mówił w czwartek watykańskim dostojnikom: „Czasem zdarza się nam podnosić się z leczenia i choroby zbyt pospiesznie. Teraz starajmy się sprawić, by papież Franciszek mógł leczyć się jak najdłużej, bo wiemy doskonale, że w przeciwnym razie jak najszybciej wznowi pracę i papieskie obowiązki”.

„Ale wszyscy trochę tacy jesteśmy. Widzimy zielone światło i od razu ruszamy” – dodał w rozważaniach poświęconych potrzebie odpoczynku.

Przed południem w piątek mszę o zdrowie papieża odprawi w Kaplicy Paulińskiej w Watykanie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Udział w mszy wezmą przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, którzy wystąpili z jej inicjatywą. Odbędzie się ona dzień po 12. rocznicy wyboru Franciszka.



Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl