Papież przyjął kard. Pella. Czy oczyszczony z zarzutów o molestowanie Australiczyk będzie znów doradzał Franciszkowi (VIDEO)

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
HANDOUT/AFP/East News
Po raz pierwszy od trzech lat papież Franciszek spotkał się z australijskim kardynałem Pellem. Ten ostatni był skazany za molestowanie chłopców, potem został oczyszczony z zarzutów.

Papież Franciszek przyjął w Pałacu Watykańskim australijskiego kardynała George’a Pell’a.

Australijski duchowny był oskarżony o seksualne molestowanie dwóch chłopców. Skazany na sześć lat więzienia spędził za kratami 1 trzynaście miesięcy. Ostatecznie został oczyszczony z zarzutów.

Kardynał Pell przybył do Rzymu pod koniec miesiąca Stolica Apostolska nie ujawniła, o czym rozmawiali dostojnicy kościelni, ale opublikowała krótki film z ich spotkania, wskazując, że papież był zainteresowany nagłośnieniem rehabilitacji kard. Pella.

Witając Australijczyka, Franciszek powiedział: „dziękuję za wasze zeznania”, w wyraźnym nawiązaniu do procesu w Melbourne, w którym Pell stanął w obliczu zarzutów molestowania seksualnego dwóch chłopców z kościelnego chóru.
Następnie usłyszano, jak papież powiedział „ponad rok” - co było odniesieniem do 13 miesięcy spędzonych przez Pella w więzieniu, zanim jego wyrok skazujący za molestowanie seksualne został uchylony przez australijski Sąd Najwyższy w kwietniu.

Było to pierwsze ich spotkanie od czasu uchylenia wyroku skazującego kardynała za wykorzystywanie seksualne.
Pell wrócił do Watykanu po prawie trzech latach nieobecności. Choć uniewinniono go z zarzutu molestowania chłopców, to raport opublikowany w Australii w maju mówi, że wiedział o seksualnym wykorzystywaniu dzieci przez duchownych katolickich już w latach siedemdziesiątych i przeciwdziałał temu.

Kardynał Pell nadal ma sprawę w sądzie cywilnym, którą wytoczył mu ojciec jednego chłopca z chóru, który miał być molestowany przez duchownego, a który zmarł w 2014 roku.

Przed skandalem Pell otrzymał od papieża zadanie uporządkowania finansów Watykanu. Jego powrót następuje w momencie skandalu finansowego, który sprawił, że Franciszek w ubiegłym miesiącu zmusił do rezygnacji kardynała Angelo Becciu.

Ten ostatni jest oskarżany o sprzeniewierzenie watykańskich pieniędzy. Kardynał, który był jedną z najpotężniejszych postaci w hierarchii watykańskiej, zaprzeczył jakimkolwiek zarzutom.

Był on zaangażowany w kontrowersyjną transakcję zakupu nieruchomości w Londynie za 324 mln euro przez Watykan.
Były salon samochodowego Harrods przy Sloane Avenue w Chelsea, chciano przekształcić w luksusowe mieszkania.

Pośrednikom wypłacono miliony euro, a papież nakazał dochodzenie w tej sprawie.

Kardynał Becciu już wcześniej ścierał się z kardynałem Pellem o reformę finansów Watykanu. Ten ostatni chciał wprowadzić większą odpowiedzialność i przejrzystość do często nieprzejrzystych finansów Watykanu.

Ani papież, ani 79-letni kardynał Pell, na co zwrócono uwagę, nie nosili masek na twarzach podczas spotkania.

83-letni Franciszek, który stracił część płuca z powodu choroby w młodości, był krytykowany za to, że nie nosił maseczek podczas zgromadzeń na Placu św. Piotra i innych oficjalnych wydarzeń.

Zbiegło się to z informacją Watykanu, że czterech żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej, osobistej ochrony papieża, zachorowało na koronawirusa.

Zakażeni przebywają w izolacji- powiedział rzecznik Watykanu Matteo Bruni.

Gwardia Szwajcarska służy papiestwu od pięciu wieków, po raz pierwszy przybyła do Rzymu, aby chronić papieża Juliusza II w 1506 r. Członkowie tego malutkiego korpusu muszą być Szwajcarami, katolikami, kawalerami i nie mieć więcej niż 30 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl