Park Pamięci w Toruniu u o. Tadeusza Rydzyka otwarty. Przyjechał premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński [zdjęcia]

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie Piotr Gliński, Jacek Sasin, Zbigniew Ziobro, Jan Krzysztof Ardanowski, Mariusz Błaszczak a także prezydent Torunia Michał Zaleski pojawili się na mszy św., której przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź z okazji otwarcia w Toruniu Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie Piotr Gliński, Jacek Sasin, Zbigniew Ziobro, Jan Krzysztof Ardanowski, Mariusz Błaszczak a także prezydent Torunia Michał Zaleski pojawili się na mszy św., której przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź z okazji otwarcia w Toruniu Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Grzegorz Olkowski
Park Pamięci w Toruniu został uroczyście otwarty. U o. Tadeusza Rydzyka pojawili się między innymi Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz premier Mateusz Morawiecki.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie Piotr Gliński, Jacek Sasin, Zbigniew Ziobro, Jan Krzysztof Ardanowski, Mariusz Błaszczak a także prezydent Torunia Michał Zaleski pojawili się na mszy św., której przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź z okazji otwarcia w Toruniu Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”.

Miejsce ma upamiętnić tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów.

Park Pamięci zlokalizowany jest tuż obok sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II i niedaleko budynków Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Na obszernym zielonym terenie z granitowymi alejkami stanęło 100 postumentów, na których znalazły się nazwiska 18,5 tysięcy Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Nad Parkiem Pamięci powiewa polska flaga, a kluczowy element obiektu stanowił rząd postumentów tworzący widoczny z lotu ptaka kontur dzisiejszych granic Polski. Prostopadłościany są podświetlone białym i czerwonym światłem, aby dodatkowo podkreślić narodowy charakter miejsca. Podczas sobotniego otwarcia przy każdym postumencie stał żołnierz z pochodnią.

Docelowo park upamiętniać będzie ok. 40 tysięcy nazwisk. Honorowani tu będą nie tylko Polacy. W toruńskim parku mają być także uwiecznione nazwiska Ukraińców ratujących Polaków - ofiary rzezi wołyńskiej.

Park Pamięci powstał z inicjatywy Rodziny Radia Maryja, by upamiętnić Polaków, którzy w trakcie II wojny światowej narażali życie swoje i całych rodzin, by ratować Żydów.

- W 1998 roku poprosiliśmy słuchaczy, Rodzinę Radia Maryja, aby dawali świadectwa, przesyłali świadectwa, jak zachowali się w czasie II wojny światowej, ratując swoich sąsiadów. Po tym apelu do Radia Maryja zgłosiły się tysiące Polaków. Wysyłali swoje wspomnienia. I na podstawie tych świadectw wydana została publikacja „Godni synowie naszej Ojczyzny”. To nie był koniec. Powstał Instytut Pamięć i Tożsamość, który bada i weryfikuje wszystkie historie, jakie napływają do Torunia. Najpierw ponad tysiąc polskich bohaterów zostało przypomnianych w Kaplicy Pamięci w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Kontynuacją tego dzieła jest Park Pamięci Narodowej - mówił na antenie Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i Dyrektor Radia Maryja.

Jeszcze przed rozpoczęciem mszy św., o. Janusz Sok, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów wręczył pamiątkowe Srebrne Orły 1920 roku osobom - jak tłumaczył o. Rydzyk - którym należy się podziękowanie "za odwagę wspierania Polaków i katolików". Pierwszego srebrnego orła otrzymał Jarosław Kaczyński, kolejne m.in. Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin, Piotr Gliński i prezes Lotosu, Paweł Majewski.

Park Pamięci przy toruńskim sanktuarium powstał z udziałem publicznych pieniędzy. Premier Mateusz Morawiecki przeznaczył na park 5 milionów złotych z rezerwy budżetowej już w październiku 2018 r. W lipcu 2019 roku ta kwota okazała się niewystarczająca, dlatego szef rządu przekazał na Park Pamięci kolejne trzy miliony złotych.
W uroczystości brał także udział prezydent Torunia - Michał Zaleski. Dodajmy, że mimo pandemii i wzrostu zakażeń koronawirusem w uroczystościach tłumnie wzięli udział wierni.

Symboliczną wstęgę otwierającą toruński park krótko przed godz. 22 przecięli jednocześnie: Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie: Jacek Sasin, Piotr Gliński, Jan Krzysztof Ardanowski, Mariusz Błaszczak, Zbigniew Ziobro, prezes IPN Jarosław Szarek i szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Następnie, po poświęceniu parku przez abpa Głódzia, odbył się apel poległych, zorganizowany zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Wśród przywołanych w nim osób zasłużonych dla ratowania Żydów, wymienieni zostali m.in. Irena Sendlerowa i Władysław Bartoszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janek

Chwała tym ludziom za pomoc gnębionym przez Hitlera i Stalina. Chwała dla Rydzykai i Rządowi Polskiemu że organizują taki miejsca gdzie będzie kultywowana pamięć o tych bohaterskich czynach Polaków wobec innych. Czy Wy którzy krytykujecie i hejtujecie polski rząd , oddali byście życie za innych ludzi, o innych poglądach ? Pomyślcie o tym co robicie, pisząc te złe słowa na polski rząd.

G
Gość
10 sierpnia, 9:22, Gość:

Wspaniały park i uroczystość, a wy hejterzy cicho tam, jak nie interesuje was historia Polski i religia to omińcie temat i tyle.

rydzyk to jakaś religia? S E K T A

G
Gość

Państwo PiSlamskie z sekciarzem duchowym przywódcą

g
gosc

Sami sobie dali kasę, sami dali sobie nagrody ej

Kiedyś to musi się skończyć

g
gosc

JA tam do sekt zawsze z ostrożnością

G
Gość

Wspaniały park i uroczystość, a wy hejterzy cicho tam, jak nie interesuje was historia Polski i religia to omińcie temat i tyle.

G
Gość
9 sierpnia, 21:20, Majka:

Zdjęcie nr 8 - popatrzeć tak na ten pierwszy rząd to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać, żenada. Może doczekam dnia, kiedy ten sam rządek ujrzę jako ławę oskarżonych przed Trybunałem Stanu.

Szubienice - lepszy widok zdecydowanie, a sku...wysyna rydzola na koło

G
Gość

Całowali w rączke pseud księdza biznesmena?

Czy jak to bywa niżej pod pępkiem?

Kaczorek połykał?

G
Gość

Premier Morawiecki jest nie tylko patriotą ale i wielbicielem historii.

Dobrze, że takie miejsca powstają. Musimy dbać i o pamięć i o prawdę.

K
Karol

Piękna inicjatywa. Pamięć to podstawa naszej tożsamości.

Miło, że pojawił się na otwarciu sam pan premier. Jego obecność podniosła rangę wydarzenia,

J
Janek

Super sprawa. Brawa dla ojca Rydzyka, Premiera i Prezydenta za poparcie tego dzieła. To przyda się Polsce jak Żydzi, Rosja i Niemcy będą znowu głosić że to Polacy zabijali Żydów . Brawo za tak świetna inicjatywę.

M
Majka

Zdjęcie nr 8 - popatrzeć tak na ten pierwszy rząd to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać, żenada. Może doczekam dnia, kiedy ten sam rządek ujrzę jako ławę oskarżonych przed Trybunałem Stanu.

J
Jan

Dlaczego nie interweniowala policja?

Brak maseczek i nie zachowanie 1,5 m odległości.

PISsu prawo nie obowiązuje?

Niestet. Nie obowiązuje.

G
Gość

Park Pamięci powstał z inicjatywy Rodziny Radia Maryja, by upamiętnić Polaków, którzy w trakcie II wojny światowej narażali życie swoje i całych rodzin, by ratować Żydów, brawo dla Radia za ten wspaniały park i dla rządu za uroczystość i te piękne słowa.

G
Gość

Rząd jak zawsze stoi na wysokości zadania, wspaniała uroczystość, Polakom którzy bronili żydów należy się taki hołd.

Wróć na i.pl Portal i.pl