Parlament afrykańskiego kraju uderza w homoseksualistów. Jeśli ustawa wejdzie w życie, będą karani

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Parlament Ghany przyjął ustawę antyhomoseksualną, nad którą procedował kilka lat. Związki osób ze społeczności LGBTQ będą karane więzieniem. Sankcje obejmą także osoby otwarcie popierające te związki w Ghanie. Ustawa spotkała się z międzynarodowym potępieniem.

Spis treści

Ghana będzie karać za homoseksualizm?
Ghana będzie karać za homoseksualizm? Pixabay/jorono

Ustawa antyhomoseksualna blisko uchwalenia. Czeka na podpis prezydenta

Ustawa antyhomoseksualna trafiła do parlamentu Ghany w 2021 roku. Po trzech latach została uchwalona. Rozszerza ona zakres sankcji nie tylko dla osób homoseksualnych, ale i dla osób biseksualnych, transpłciowych, transseksualnych i queer. Zanim ustawa wejdzie w życie, musi ją jeszcze podpisać prezydent, którym jest blisko 80-letni Nana Addo Dankwa Akufo-Addo.

Ustawa antyhomoseksualna spotkała się z ostrym i międzynarodowym sprzeciwem. Według szefa ONZ ds. praw człowieka Volkera Türka ustawa ta jest „głęboko niepokojąca”.

Ustawa rozszerza zakres sankcji karnych wobec lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, transseksualnych i queer – po prostu za bycie tym, kim są – i grozi karami karnymi wobec postrzeganych sojuszników osób LGBTQ+ – stwierdził i powiedział, że będzie odradzał prezydentowi Ghany jej podpisanie.

Międzynarodowy sprzeciw wobec ustawy antyhomoseksualnej w Ghanie

Dyrektor wykonawcza UNAIDS Winnie Byanyima ostrzegła z kolei, że podpisanie ustawy dotknie wszystkich Ghańczyków i utrudni walkę z HIV oraz z AIDS.

Aby osiągnąć cel, jakim jest położenie kresu AIDS jako zagrożeniu dla zdrowia publicznego do roku 2030, konieczne jest zapewnienie każdemu równego dostępu do podstawowych usług bez strachu, napiętnowania i dyskryminacji, oraz aby podmioty świadczące ratującą życie profilaktykę, badania, leczenie i służby opiekuńcze otrzymują wsparcie w swojej pracy – powiedziała Byanyima.

Ustawa będzie miała negatywny wpływ na wolność słowa, swobodę poruszania się i zrzeszania się. Utrudni dostęp do usług ratujących życie, podkopie ochronę socjalną i zagrozi sukcesowi rozwojowemu Ghany. Dowody wskazują, że przepisy karne, takie jak ta ustawa, stanowią przeszkodę w wyeliminowaniu AIDS i ostatecznie zagrażają zdrowiu wszystkich osób – dodała.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych ogłosił głębokie zaniepokojenie ustawą w Ghanie i twierdzi, że jest zagrożeniem dla wolności słowa, zgromadzeń i prasy.

Ograniczenie praw jednej grupy w społeczeństwie podważa prawa wszystkich. Stany Zjednoczone powtarzają apel tych Ghańczyków, którzy nawoływali do przeglądu zgodności z konstytucją ustawy chroniącej prawa wszystkich osób w Ghanie – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

Źródło: CNN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl