Plaga pluskiew w Paryżu
Pluskwy po raz pierwszy zauważono w hotelach i apartamentach wakacyjnych latem. Potem zaobserwowano je w kinach w całym mieście, a w ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o tych owadach pełzających po siedzeniach pociągów dużych prędkości, a także w metrze.
Jeden z maszynistów metra był przerażony, gdy odkrył nieproszonych gości w swojej kabinie.
W mediach pojawiają się filmy przedstawiające pluskwy w pociągach metra, a pasażerowie zwracają szczególną uwagę zanim odważą się usiąść. W jednym z pociągów pasażerowie „wpadli w panikę”, gdy zdali sobie sprawę, że w wagonie są pluskwy, a oni nie mogą wysiąść aż do następnej stacji.
Dezynsektorzy rozkładają ręce
Z inwazją szkodników nie radzą sobie firmy zajmujące się dezynsekcją. Paryscy specjaliści od zwalczania owadów twierdzą, że są przytłoczeni zleceniami.
Szczególnie zaniepokojony sytuacją jest paryski ratusz, przed którym stoją wyzwania związane z organizacją Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2024 r. Te owady mogą niejednemu fanowi zamienić święto sportu w koszmar.
„Pluskwy stanowią problem zdrowia publicznego i należy je za taki uznać” – napisał zastępca burmistrza Paryża Emmanuel Grégoire do premier Elisabeth Borne. Wezwał rząd do opracowania planu rozwiązania problemu na poziomie krajowym.
Minister transportu Clément Beaune zapowiedział już w tym tygodniu spotkanie z różnymi operatorami transportu publicznego, aby „uspokajać i chronić” podróżnych.
Powrót pluskiew
Pluskwy to małe owady, żywiące się krwią zwierząt stałocieplnych, głównie ludzi. Łatwo się rozprzestrzeniają i uwielbiają chować się w łóżkach, czy materacach, ale także między deskami podłogowymi, za tapetami, a nawet w gniazdkach elektrycznych. Żerują w nocy.
W ruchliwym mieście, takim jak Paryż, turyści mogą dodatkowo przyczyniać się do rozniesienia plagi, stanowiąc wygodny środek transportu dla tych nieznośnych owadów.
W krajach rozwiniętych pluskwy zostały niemal wytępione dzięki użyciu takich środków jak DDT, jednak ostatnio zaobserwowano powrót tych owadów, co wiązane jest przez ekspertów ze wzrostem ruchu turystycznego i zwiększoną odpornością robali na środki owadobójcze.
Źródło: CBS News
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
