Marcin Horała o odbudowie Ukrainy. "To jest nasz oczywisty interes"
Marcin Horała na antenie Polskiego Radia 24 powiedział, że odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny jest "oczywistym interesem Polski". Podkreślił, że ważne jest to, aby po wojnie Ukraina była silna, stabilna oraz aby była w stanie generować dodatkowe inwestycje i miejsca pracy.
- To jest nasz oczywisty interes, nie tylko żeby Ukraina tę wojnę wygrała, ale żeby po wygraniu tej wojny Ukraina nie była państwem słabym, zrujnowanym, państwem, które będzie rozsiewało kolejne fale migracji do państw sąsiednich czy będzie zbyt słabe, żeby obronić się przed kolejną rosyjską agresją. Ukraina silna, rozwijająca się gospodarczo, stabilna, ale również generująca dodatkowe inwestycje i miejsca pracy. To jest nasz oczywisty interes - powiedział pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W jakich wymiarach odbudowy będzie pomagała Polska?
Po zakończeniu wojny Rosji przeciwko Ukrainie Polska i Unia Europejska chcą pomóc w modernizacji torów kolejowych za naszą wschodnią granicą. Horała poinformował, że choć większość umów dotyczących odbudowy Ukrainy jest w tym momencie niejawna, to Polska będzie uczestniczyć m.in. w inwestycjach odpowiadających za włączenie Ukrainy do europejskiego systemu kolejowego.
- Wymiary, w których możemy w tym uczestniczyć są tak liczne, że właściwie trudno je wymienić. Nie wszystkie mogę również wymieniać. Współuczestniczyłem w przygotowaniach wizyty (Wołodymyra Zełenskiego) i w przygotowaniu pewnych umów. Na razie mają charakter niejawny, siłą rzeczy w dyplomacji tak jest, że na etapie roboczym ich się nie ujawnia - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
- Obecnie udało nam się do tego przekonać Komisję Europejską, żeby ten projekt, który uważany jest za flagowy projekt odbudowy Ukrainy po wojnie, czyli budowy połączeń w europejskim standardzie torów i połączeń kolejowych w komponencie dotyczącym kolei dużych prędkości, po pierwsze przebiegał w taki sposób, który naszym zdaniem jest optymalny, czyli przez Lwów - dodał.
Połączenie przez Lwów istotne także dla Polski
- To połącznie jest niezwykle istotne, ponieważ daje nam pierwszy element takiego skrótu do Rumunii. Jeżeli spojrzymy na mapę, to właśnie przez Lwów przebiega najszybsza trasa do Rumunii, czyli bardzo ważnego dla nas partnera na wschodniej flance NATO - zaznaczył Marcin Horała.
Podkreślił, że Bukareszt jest dla Warszawy bardzo ważnym partnerem na wschodniej flance NATO - nie tylko w wymiarze bezpieczeństwa, lecz także gospodarki.

lena