Pielęgniarki z Uniwersytetu Medycznego odebrały dyplomy. Gala Wydziału Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Położnictwa FOTO 18.1.20

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Uniwersytet Medyczny w Łodzi uhonorował w piątek absolwentów swojego Wydziału Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Położnictwa z roku akademickiego 2018/2019
Uniwersytet Medyczny w Łodzi uhonorował w piątek absolwentów swojego Wydziału Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Położnictwa z roku akademickiego 2018/2019 Krzysztof Szymczak, Grzegorz Gałasiński
Uniwersytet Medyczny w Łodzi uhonorował w piątek (17 stycznia) absolwentów swojego Wydziału Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Położnictwa z roku akademickiego 2018/2019. Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa, prosił młode kobiety, które ukończyły ten oddział, aby nie opuszczały naszego regionu. Czy ponad półtorej setki nowych pielęgniarek i położnych posłucha tego apelu?

– Wierzę, że zechcecie zostać na naszym wojewódzkim podwórku – mówił w piątek wicemarszałek. – Placówki, za które odpowiadam, bardzo na was czekają, ponieważ zwiększenie ich personelu jest koniecznością.

Jeśli wicemarszałek porozmawiałby podczas piątkowej uroczystości z Karoliną Olkowicz, absolwentką pielęgniarstwa, mógłby pozostać optymistą.
– Po to się uczyłam w Łodzi, żeby w niej pozostać. Poza tym mój zawód to nie tylko wiedza, ale i doświadczenie, a to zamierzam dalej zdobywać w „Matce Polce” – opowiadała młoda pielęgniarka.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi pracuje Weronika Wojtaszek, absolwentka położnictwa.
– Mam poczucie misji i tego, że robię coś ważnego – mówiła przed galą.

Z ubiegłorocznego raportu („Niedobór talentów w branży medycznej”) firmy Manpower, zajmującej się rynkiem pracy, wynika, że aż 72 procent z polskich szpitali poszukuje pielęgniarek i jest to najbardziej deficytowy zawód wśród medycznych.
Pielęgniarek brakuje nawet bardziej od lekarzy, poszukiwanych przez 68 proc. szpitali. W przypadku położonych ten wynik wynosił 13 proc.

Gdy posłowie powoływali się na raport Manpower w pytaniach do Ministerstwa Zdrowia, resort odpowiadał, że pracuje nad zlikwidowaniem niedoborów: obecne pielęgniarki dostały w 2019 r. podwyżki, ponadto rosną liczby przyjętych na studia (w roku akademickim 2014/2015 zostało przyjętych na pielęgniarstwo pierwszego stopnia 5431 osób, a w roku 2018/2019 – 6653).

W naszym kraju jest około 230 tys. pielęgniarek. Ich liczba w ostatnich latach stopniowo rośnie.
Niestety, podobnie jak średnia wieku w tym zawodzie w Polsce (52 lata), co w niedługiej perspektywie grozi masowymi odejściami na emeryturę.
A już teraz na tysiąc mieszkańców naszego kraju przypada zaledwie pięć pielęgniarek – podczas gdy przeciętna unijna przekracza dziewięć (według raportu OECD, czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

W polskim środowisku medycznym toczy się gorąca dyskusja, w jakim zakresie dopuścić do łóżek naszych pacjentów pielęgniarki zza wschodniej granicy.

Poza pielęgniarkami oraz położnymi przyznanie dyplomów uroczyście świętowali w piątek m.in. nowi dietetycy, fizjoterapeuci i ratownicy medyczni.

Przed tygodniem Uniwersytet Medyczny urządził podobną uroczystość dla absolwentów byłego Wydziału Wojskowo-Lekarskiego.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom byłego Wydziału Wojskowo-Lekarskiego (10 stycznia 2020 r.)

Wśród 201 z tych wychowanków, 52 nosi mundury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Normalnie w szpitalu pielęgniarki nie mają czepków na głowie bo są zajęte zakładaniem czopków pacjentom (mężczyznom)

M
Młody chłopak

Ta ruda z pierwszego zdjęcia na pewno lubuje się w robieniu lewatyw młodym chłopakom

l
loans

Do you need a loan for financial assistance to carry out business transactions? contact us immediately: offers a loan that helps companies, hospitals, schools and all kinds of companies maintain their own existence. at a moderate interest rate of 3%. Contact us for more information.email: [email protected]

G
Gość

Niektóre fajne

G
Gość
18 stycznia, 13:33, Pacjent:

Proszę mi wytłumaczyć dlaczego pielegniarki nie mają czepków założonych w szpotalach w czasie pracy a mają jak strajkuja????

Dobre!

G
Gość
18 stycznia, 13:33, Pacjent:

Proszę mi wytłumaczyć dlaczego pielegniarki nie mają czepków założonych w szpotalach w czasie pracy a mają jak strajkuja????

18 stycznia, 17:19, Gość:

Bo tak.

Malo rozwinięta odpowiedź o nie umotywowana ....czy to pielegniarka odpowiedział jeżeli tak ro szkoda mi pacjentów....

O
Onka

Szkoda słów! Może gdyby cała świta leczyła się w przeciętnym szpitalu czy przychodni, czekała miesiącami na terminy .ozevwtedg poprawiloby się

Pacjentom i pielęgniarkom.

O
Onka

Artykuł jak z komuny. Jest świetnie i będzie lepiej

P
Pacjent

Proszę mi wytłumaczyć dlaczego pielegniarki nie mają czepków założonych w szpotalach w czasie pracy a mają jak strajkuja????

Z
Zapraszamy

Wszystkich cierpiących PACJENTÓW, którzy źle się czują:

-bóle nagłe/ostre

- wszelkie urazy (kończyn, głowy)

- zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi, niedowłady, drętwienia kończyn i języka

- uporczywe wymioty, bóle brzucha, krwiste stolce, zatrzymanie gazów i stolca

-bóle stenokardialne tj.zlokalizowane w klatce piersiowej, zamostkowe

-oparzenia

...oraz inne stany nagłe lub stany w których podejrzewamy, że po prostu dzieje się coś niedobrego z nami lub z członkami Naszych rodzin)

Serdecznie Zapraszamy przez 24h/dobę, 7 dni w tygodniu (i Święta) na:

IZBĘ PRZYJĘĆ DO SZPITALA

im.WAM na ul.Żeromskiego 113,

Centrum Łodzi

(w tym roku zostanie otwarty dla Państwa nowoczesny i wyspecjalizowany w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia Szpitalny Odział Ratunkowy).

W szpitalu im.WAM przy ul. Żeromskiego 113

czeka na Państwa fachowa i profesjonalna pomoc lekarska.

Okaże pomoc i zrozumienie.

Zapraszamy bez skierowania w stanach nagłych.

G
Gość

Pielęgniarka a położna to dwa odrębne zawody medyczne. W piątek swoje symbole zawodowe otrzymały pielęgniarki i POŁOŻNE. Proszę mieć to na uwadze nazywając artykuł.

G
Gość

Tylko ciekawe gdzie ta praca, jak przyjęć nie ma.....

G
Gość

Nie żyje Zbigniew Władysław Rau

G
Gość

Po ukończeniu szkoły też byłam pełna optymizmu,zapału,empatii do ludzi i z niecierpliwością czekałam żeby pójść do pracy w szpitalu. Niestety po latach pracy państwo polskie wszystkich złudzeń mnie pozbawił, wzrastało rozczarowanie i gorycz i niestety wyjechałem z Polski teraz jest ok ale gorycz pozostałe i żel ze nie mogę w godnych warunkach pracować

w Polsce

M
MAGoz44FIRE

ażSAP200 OGrodowaLEGioNY

Wróć na i.pl Portal i.pl