„Pierwsze mieszkanie”. Kiedy rządowy program wejdzie w życie?
1 lipca tego roku wejdzie w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. „bezpieczny kredyt 2 proc.” z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa.
Kredyty będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzą produkt do swojej oferty.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na konferencji prasowej poinformował, że rząd jest gotowy do uruchomienia 3 lipca programu „bezpieczny kredyt 2 proc.”, na razie dwa największe banki.
W konferencji uczestniczyli także wiceprezes PKO BP Dariusz Szwed i prezes Pekao SA Leszek Skiba oraz prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
– Czekamy na pozostałe banki, które chcą w tym programie uczestniczyć, pięć kolejnych banków finalizuje zawarcie umowy, a do końca roku w zasadzie wszystkie banki chcą wejść w program – dodał minister.
Ile osób skorzysta z programu
Waldemar Buda podkreślił, że „nie trzeba pierwszego dnia czy pierwszego tygodnia spieszyć się i liczyć, że tylko te osoby w pierwszej kolejności będą mogły z tego programu skorzystać, bo nie ma żadnych limitów na 2023 rok, więc zarówno 3 lipca, jak i 3 grudnia jest tak samo dobry z punktu widzenia zainteresowania się czy przyjścia do banku, złożenia wniosku o »bezpieczny kredyt 2 proc.«”.
Szef resortu rozwoju i technologii podkreślił, że wiele osób odwlekało decyzję o zakupie mieszkania z powodu wojny czy wysokich stóp procentowych, czekając na stabilniejszą sytuację. – Chcielibyśmy, by wszystkie osoby, które odroczyły decyzję o zakupie mieszkania, mogły bez żadnych ograniczeń skorzystać z tego w 2023 roku. Spodziewamy się, że to będzie nawet kilkadziesiąt tys. osób. Wszyscy zainteresowani gotowi mogą w tym programie wziąć udział – poinformował.
Waldemar Buda dodał, że trwają też prace nad zniesieniem podatku od czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania. W praktyce będzie to dotyczyć rynku wtórnego, gdyż na rynku pierwotnym PCC nie płaci się. Przepisy w tej sprawie są na etapie prac w Senacie.
– Jeżeli są osoby, które planują zakup mieszkania na rynku wtórnym, zachęcamy do tego, by poczekać do momentu wprowadzenia tych rozwiązań. Senat, potem Sejm i decyzja prezydenta - to perspektywa kilku tygodni. Zakładamy, że jeszcze w sierpniu to rozwiązanie wejdzie w życie - zaznaczył.
Przepisy wprowadzające "bezpieczny kredyt" wchodzą w życie w sobotę, 1 lipca. Kredyty będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzą produkt do swojej oferty. W czwartek ogłoszono podpisanie umów w tej sprawie z BGK przez PKO BP i Pekao SA. Poinformowano, że kolejne pięć banków finalizuje umowy z BGK.
