Pikieta pracowników Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa. Plakaty i transparenty pod sądem

Wiesław Pierzchała
Ponad 20 pracowników sądowych protestowało w środę 1 września przed siedzibą Sądu Rejonowego dla Łodzi  Widzewa przy ul. Kopcińskiego.
Ponad 20 pracowników sądowych protestowało w środę 1 września przed siedzibą Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa przy ul. Kopcińskiego. Grzegorz Gałasiński
Ponad 20 pracowników sądowych protestowało w środę 1 września przed siedzibą Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa przy ul. Kopcińskiego. Domagali się podwyżki płac. Jest to fragment akcji ogólnopolskiej, której kulminacja w formie protestu ulicznego nastąpi 10 września w Warszawie.

Protestujący to m.in. asystenci sędziów oraz pracownicy czytelni, sekretariatów oraz biur obsługi interesantów. Jako sądowi urzędnicy nie mogą strajkować. Dlatego protestują w innej formie. Wykorzystują 15-minutowe tzw. przerwy śniadaniowe i wychodzą przed siedzibę Temidy. Mają ze sobą plakaty i transparenty, na których można przeczytać: „Bez nas sądy nie istnieją” bądź „W sądach rosną wciąż wakaty, bo tak skąpe są wypłaty, a bez naszej ciężkiej pracy nie załatwią nic rodacy”.

Domagają się 12-procentowych podwyżek

- Tego typu protesty trwają od 5 lipca w całym kraju. Uczestniczą w nich pracownicy sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych. Domagamy się podwyżki płac. Wprawdzie rząd zaproponował nam 4,4 procent podwyżki, jednak uważamy, że z powodu inflacji to za mało i domagamy się 12-procentowej podwyżki. Obecnie urzędnicy sądowi zarabiają miesięcznie od 2,8 do 4,2 tys. zł brutto – mówi Justyna Przybylska, szefowa Krajowego Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Ad Rem.

Kulminacją protestów manifestacja w Warszawie

To właśnie ten związek zapoczątkował protesty pod sądami, po czym przyłączyły się do niego inne organizacje związkowe. Swoistym podsumowaniem tej akcji strajkowej będzie manifestacja 10 września w Warszawie, na którą przyjadą manifestanci z całej Polski. Zacznie się ona na rondzie Dmowskiego, po czym protestujący przejdą pod siedziby Sejmu, Senatu, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Urzędu Rady Ministrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Przecież były podwyżki! Na przykład J.Kaczyński przyznał sobie podwyżkę i teraz zarabia 30 tysięcy miesięcznie.

Mało wam?
G
Gość
Brawo PiS

Brawo bieda!
G
Gość
ważne,że zbyszek ziobro dostał podwyżkę.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl