Piłka ręczna. Reprezentacja Polski ze zmiennym szczęściem. Rewelacja z Kielc

Zbigniew Czyż
Reprezentacja Polski w piłce ręcznej
Reprezentacja Polski w piłce ręcznej Szymon Starnawski / Polska Press
Sporo ciekawego działo się w piłce ręcznej w 2022 roku, z udziałem reprezentacji Polski kobiet i przede wszystkim kadry mężczyzn. Świetny występ w Lidze Mistrzów zaliczyli szczypiorniści Łomży Vive Kielce, którzy po raz kolejny zostali też mistrzami Polski. Zapraszamy na podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy z "polskiej" perspektywy.

Spis treści

Nieudane mistrzostwa Europy

2022 rok rozpoczął się od mistrzostw Europy rozgrywanych na Słowacji i Węgrzech. Reprezentacja Polski rywalizowała w pierwszej fazie turnieju z Niemcami, Austrią i Białorusią. Zanotowała dwa zwycięstwa, z drużynami Austrii i Białorusi, doznała porażki z naszymi zachodnimi sąsiadami. Cztery punkty dały podopiecznym Patryka Rombla awans do drugiej fazy turnieju. W niej, w grupie II, "biało-czerwoni" zagrali z Hiszpanią, Szwecją, Norwegią i Rosją. Polacy zdołali wywalczyć tylko jeden punkt, remisując spotkanie, kończone w niecodziennych okolicznościach, z Rosją 29-29. W pozostałych pojedynkach, reprezentacja Polski musiała uznać wyższość rywali i nie awansowała do dalszej fazy mistrzostw Europy. Ostatecznie, nasza kadra sklasyfikowana została na 12. miejscu. Mistrzostwo Europy wywalczyła Szwecja, drugie miejsce zajęła Hiszpania, trzecie Dania.

W 2022 roku reprezentacja Polski rozpoczęła eliminacje do kolejnych mistrzostw Europy, w 2024 roku. W dwóch pierwszych spotkaniach, rozegranych w październiku, Polacy bez większych problemów pokonali reprezentacje Włoch i Łotwy, aktualnie zajmują drugie miejsce w grupie, za Francją.

Historyczne mistrzostwa świata w Polsce

Drużyna selekcjonera Patryka Rombla rozpoczęła właśnie ostatni etap przygotowań do zbliżających się wielkimi krokami mistrzostw świata. Te, w dniach od 11 do 29 stycznia, rozegrane zostaną w Polsce i Szwecji. "Biało-czerwoni" zagrają w grupie z B z Francją, Słowenią i Arabią Saudyjską. Niestety, kontuzja wykluczyła z udziału w turnieju Kamila Syprzaka.

Reprezentacja Polski kobiet kontynuuje "passę"

W kończącym się roku, udział w mistrzostwach Europy, rozgrywanych na parkietach w Słowenii, Czarnogórze i Macedonii Północnej zaliczyła też reprezentacja Polski kobiet. "Biało-czerwone" kontynuowały niestety passę niezbyt udanych występów w ostatnich latach na wielkich imprezach, pożegnały się z turniejem już po fazie zasadniczej. Nasza kadra zdołała co prawda wygrać sensacyjnie z Hiszpanią, ale porażki z Niemcami i Czarongórą sprawiły, że drużyna prowadzona przez Arne Senstada zajęła ostatnie miejsce w swojej grupie. Polki sklasyfikowane zostały ostatecznie na 13. miejscu. Mistrzyniami Europy zostały Norweżki, które w finale pokonały Danię. Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja Czarnogóry.

Piłkarze ręczni z Kielc wciąż dominują

W klubowej piłce ręcznej w wydaniu mężczyzn dominację podtrzymała drużyna z Kielc. Łomża Vive znów okazała się lepsza od Orlenu Wisły Płock, po raz 11. z rzędu sięgnęła po mistrzostwo Polski. O ostatecznych rozstrzygnięciach w PGNiG Superlidze zadecydował mecz w Płocku, który podopieczni Talanta Dujszebajewa wygrali po rzutach karnych. Vive zaprezentowało się znakomicie także w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Polski zespół zdołał awansować nie tylko do Final Four, ale też do wielkiego finału. W nim, piłkarze ręczni z Kielc nie mieli już tyle szczęścia, co w rozgrywkach ligowych. Po rzutach karnych ulegli Barcelonie i musieli się zadowolić drugim miejscem, co i tak jest ogromnym sukcesem drużyny ze stolicy województwa świętokrzyskiego.

W rozgrywkach PGNiG Superligi kobiet triumfowała drużyna Zagłębia Lubin.