PiS ogłosiło listy w województwie łódzkim. Robert Telus: "Gwarantują nam utrzymanie władzy"

Andrzej Grochal
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło listy kandydatów w wyborach do Sejmiku Województwa Łódzkiego. - Nasze listy gwarantują nam utrzymanie władzy w samorządzie województwa - powiedział lider PiS w regionie poseł Robert Telus, były minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Spis treści

Czy Łodzianie zagłosują na PiS? Zdjęcie ilustracyjne
Czy Łodzianie zagłosują na PiS? Zdjęcie ilustracyjne Fot. Adam Jankowski

Kandydaci PiS w Łódzkiem

- Nasze listy kandydatów gwarantują nam większość w Sejmiku Województwa Łódzkiego i utrzymanie władzy w samorządzie wojewódzkim. Pozwoli nam to nadal realizować rozpoczęty przez PiS program rozwoju małych miejscowości, tak zwanej Polski powiatowej a także stolicy regionu Łodzi - podkreślił Telus. Przewodniczący PiS w regionie łódzkim opublikował na platformie X listy kandydatów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

W okręgu nr 1 obejmującym Łódź listę PiS do sejmiku otwiera wicemarszałek województwa z PiS Piotr Adamczyk. W powiatach kutnowskim, łęczyckim, łowickim i zgierskim, czyli w okręgu nr 2, liderem listy PiS jest marszałek województwa Grzegorz Schreiber. Obecny radny wojewódzki Janusz Ciesielski otwiera listę PiS w okręgu nr 3 obejmującym powiaty brzeziński, opoczyński, rawski, Skierniewice i powiaty skierniewicki oraz tomaszowski.

Były senator PiS Maciej Łuczak jest liderem ugrupowania w okręgu nr 4, czyli powiatach łaskim, pabianickim, pajęczańskim, poddębickim, sieradzkim, wieluńskim, wieruszowskim i zduńskowolskim. Radna wojewódzka Beata Dróżdż jest pierwsza na liście PiS w okręgu nr 5 obejmującym powiaty bełchatowski, łódzki wschodni, Piotrków Trybunalski, piotrkowski oraz radomszczański.

Jak było w poprzednich wyborach?

W 2018 roku wybory do łódzkiego sejmiku wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając nieznaczną większość w samorządzie województwa i samodzielną władzę w regionie. Komitet PiS uzyskał 34, 88 proc. głosów, co dawało ponad pięć lat temu 17 mandatów na 33 miejsca w sejmiku. Koalicja Obywatelska dostała w 2018 roku 28,39 procent głosów, a Polskie Stronnictwo Ludowe 13,06, co oznaczało razem 16 mandatów - 12 dla KO i 4 mandaty dla PSL.

W wyborach samorządowych do łódzkiego sejmiku w 2014 roku zwyciężyły po raz drugi z rzędu PO i PSL zachowując władzę w samorządzie województwa. W liczącym 33 osoby Sejmiku Województwa Łódzkiego PO zdobyła 10 mandatów, tyle samo, co współtworzące z nią koalicję PSL. Największy opozycyjny klub PiS liczył 12 radnych a SLD miał jednego radnego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl