Konrad Karaś
Stal Mielec rozbiła Zagłębie Lubin
Stal Mielec rozbiła Zagłębie Lubin PAP/Darek Delmanowicz
W meczu otwierającym 16. kolejkę PKO BP Ekstraklasy PGE Stal Mielec pewnie pokonała u siebie Zagłębie Lubin 3:0. Piłkarze Adama Majewskiego udowodnili tym samym, że wyjazdowa porażka z Lechią Gdańsk była tylko wypadkiem przy pracy.

W pierwszym kwadransie oba zespoły grały nieco chaotycznie i nie zdołały przeprowadzić składnej akcji. W dalszych fragmentach więcej z gry mieli mielczanie. Najpierw w polu karnym próbował zagrozić Marcin Flis, ale podskoczył zbyt nisko by sięgnąć piłkę. Chwilę później taka sztuka udała się Saidowi Hamuliciowi, jednak jego strzał był zbyt lekki, żeby jakiekolwiek kłopoty ze złapaniem piłki miał Jasmin Burić.

Miedziowi odpowiedzieli na to płaskim dośrodkowaniem Chodyny wzdłuż drugiego metra bramki Mrozka. Mogli tylko pluć sobie w brodę, bo nikt nie zaatakował piłki. Kilka minut później znów dobrą okazję miała Stal. Maciej Domański wszedł odważnie w pole karne, dostał piłkę w tempo, nieźle ją opanował, lecz zabrakło mu decyzji o strzale i został zablokowany.

Wiele emocji przyniosły doliczone minuty pierwszej połowy. Po prostej stracie Zagłębia w środku pola, z piłką popędził Hamulić. Wydawało się, że bośniacki snajper trochę źle zabrał się do tej akcji, bowiem wygonił się aż pod linię końcową pola karnego. Piłkę spod jego nóg wybił wślizgiem Bartolewski, ale miał na tyle dużego pecha, że futbolówka przy interwencji odbiła się jeszcze od jego ręki. Sędzia początkowo jedenastki nie odgwizdał, jednak po obejrzenia powtórki z monitora VAR – wskazał na wapno.

Do rzutu karnego podszedł Hamulić. Wziął bardzo krótki rozbieg i uderzył tak, że Burić idealnie go wyczuł. Powtórki karnego pokazały, że jedenastka powinna zostać powtórzona, ponieważ w momencie strzału bramkarz Zagłębia oderwał nogi od linii. Ciężko wytłumaczyć, jak sędzia boczny mógł tego nie zauważyć.

Jednak kilkanaście minut po zmianie stron sprawiedliwości stało się zadość. Po faulu na Hamuliciu mielczanie znów dostali karnego. Tym razem do piłki podszedł Piotr Wlazło, który piękną „panenką” pokonał Buricia.

W 65. minucie lubinianie mogli wyrównać, bo stuprocentową sytuację miał Szymon Kobusiński, który wszedł na boisku kilkadziesiąt sekund wcześniej. 24-letni napastnik Miedziowych fatalnie jednak spudłował z kilku metrów. Piłkarze Stali mogli tylko odetchnąć z ulgą.

Na kwadrans przed końcem biało-niebiescy podwyższyli prowadzenie. Said Hamulić kapitalnie wykończył główką dośrodkowanie Macieja Domańskiego. Dla naszego napastnika była to już bramka numer 8 w tym sezonie.

Dziesięć minut później Jasmin Burić skapitulował po raz trzeci po tym, jak potężnym strzałem z szesnastu metrów w samo okienko popisał się Paweł Żyra. Pomocnikowi Stali asystował Bartłomiej Ciepiela.

Do końca meczu bramki już nie padły i tym samym Stal sięgnęła po ósme zwycięstwo w tym sezonie. Z kolei Zagłębie przegrało już swój siódmy mecz. Pozycja Piotra Stokowca w klubie z Lubina jest już bardzo zagrożona.

PGE Stal Mielec – Zagłębie Lubin 3:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Wlazło 57-karny, 2:0 Hamulić 75, 3:0 Żyra 85.

PGE Stal: Mrozek – Hiszpański ż (70 Wolski), Kruk, Matras, Flis, Getinger – Ratajczyk (81 Żyra), Kasperkiewicz (70 Ciepiela), Wlazło ż, Domański ż (86 Gerbowski) – Hamulić. Trener Adam Majewski.

Zagłębie: Burić – Kłudka ż, Ławniczak, Bartolewski, Giorbelidze - Łakomy, Kocaba (62 Hinokio), Chodyna, Pieńko (62 Kobusiński ż), Gaprindasvili – Doleżal (69 Adamski). Trener Piotr Stokowiec.

Sędziował: Kuźma (Białystok). Widzów: 4871.