Platforma Obywatelska zmieniła zdanie w sprawie reparacji od Niemiec? Poseł Paweł Kowal wyjaśnia

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
– Wiążąca jest uchwała z 2004 roku i od jej czasu nic się nie zmieniło – powiedział nam poseł Koalicji Obywatelskiej.
– Wiążąca jest uchwała z 2004 roku i od jej czasu nic się nie zmieniło – powiedział nam poseł Koalicji Obywatelskiej. Adam Jankowski/Polska Press
Najpierw były szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna stwierdził, że sprawa reparacji od Niemiec została zamknięta w 1953 roku. Później Borys Budka, szef klubu Koalicji Obywatelskiej, powiedział, że „reparacje od Niemiec może zapewnić tylko rząd Platformy Obywatelskiej”. Czy PO zmieniła zdanie w sprawie reparacji od Niemiec, a jeśli tak, to dlaczego? Portal i.pl zapytał o to posła Pawła Kowala.

Sejmowa uchwała ws. reparacji

Sejmowa komisja spraw zagranicznych procedowała w środę trzy projekty uchwał ws. reparacji zgłoszone przez: PiS, PO i PSL. Finalnie jako projekt wiodący przyjęto projekt PiS, do którego Arkadiusz Mularczyk (PiS) zaproponował poprawkę dotyczącą dodania do projektu zapisu, że Polska nie otrzymała stosownej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty poniesione podczas II wojny światowej w wyniku agresji ZSRR.

PO zmieniła zdanie?

1 września, przed prezentacją raportu o stratach wojennych, Grzegorz Schetyna, były szef PO powiedział, że sprawa reparacji została zamknięta w 1953 roku.

Później Platforma Obywatelska zmieniła zdanie w tej sprawie, a szef klubu KO Borys Budka, stwierdził, że „reparacje od Niemiec może zapewnić tylko rząd Platformy Obywatelskiej”.

Portal i.pl zapytał posła KO, Pawła Kowala o to, dlaczego zdanie jego środowiska politycznego w sprawie reparacji wojennych od Niemiec uległo zmianie. – Wiążąca jest uchwała z 2004 roku i od jej czasu nic się nie zmieniło – powiedział nam poseł Koalicji Obywatelskiej.

W 2004 roku Donald Tusk w Sejmie mówił, że Niemcy mają obowiązek wypłacić Polsce reparacje. – Niemcy chcą pisać historię na nowo, a najlepiej o niej zapomnieć, a są odpowiedzialne za wszystkie skutki II wojny światowej. Niemieckie reparacje się nie przedawniły i prawo Polski do ich wypłaty jest oczywiste. (…) Żaden gest nie zamknie tej wiecznej pokuty za to, co stało się w Polsce wskutek niemieckiej agresji – mówił wówczas.

„Obowiązuje linia z 2004 roku”

Paweł Kowal dopytywany, czy zatem słowa Grzegorza Schetyny z 1 września należy wyrzucić do kosza, powiedział, że „są różne komentarze – taktyczne, dotyczące tego, co robi teraz PiS”.

Też mam wątpliwości, że PiS bawi się reparacjami w kontekście wyborów. Jednak my musimy do tego podejść poważnie, nawet, jeśli oni się tylko bawią. Dlatego obowiązuje linia z 2004 roku. Jeśli wchodzi w grę jakikolwiek interes prawny państwa polskiego, to polscy politycy mówią jednym głosem – dodał.

Dopytywany, czy PO poprze uchwałę w sprawie reparacji, Paweł Kowal powiedział: „zobaczymy”.

Zobaczymy, jak będzie z poprawkami. Na razie PiS zaczął przyjmować nasze poprawki, bo się zorientowali, że zapomnieli o Rosji. Jeśli więc nasze poprawki zostaną przyjęte, to wtedy tę uchwałę przyjmiemy – wyjaśnił.

Pytany zaś skąd w uchwale PO Rosja, bo przecież reparacje płacą kraje, które wojnę przegrały, a ZSRR II wojnę światową wygrało, Paweł Kowal wyjaśnił, że „PiS zapomniał, że kwestia rosyjska polega na fundamentalnej sprawie – Rosja nie wypłaciła Polsce reparacji niemieckich”.

Związek Sowiecki nie wypłacił tych reparacji. Nie chodzi o reparacje od Rosji, ale o reparacje niemieckie, których Sowieci nie wypłacili – mówił Paweł Kowal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl