Rzeczniczka dodała, że pierwsze 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach tegorocznych „Wakacji z WOT” już się zakończyło.
„Mundur żołnierza podkarpackiej brygady założyło ponad 100 ochotników. Od tego momentu przynajmniej jeden weekend w miesiącu poświęcą na doskonalenie wojskowego rzemiosła w batalionach rozlokowanych blisko swojego miejsca zamieszkania” – podkreśliła ppor. Mac.
Kolejna rekrutacja rozpocznie się już w najbliższy piątek. Akcja „Wakacje z WOT” to poligonowe 16-dniowe szkolenie podstawowe – tzw. szesnastka.
Jak przypomniała rzeczniczka, wakacyjna akcja to propozycja dla tych, którzy przerwę w nauce i wolny czas chcą spędzić aktywnie i nietuzinkowo.
„Osoby, które chcą uczestniczyć w szkoleniu w ramach wakacyjnej akcji mogą skorzystać z jeszcze dwóch dodatkowych terminów. Szkolenia rozpoczną się w najbliższy piątek oraz 9 września br. Są jeszcze wolne miejsca” – zaznaczyła.
Więcej informacji na temat rekrutacji w szeregi podkarpackiej brygady można uzyskać na stronie internetowej rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl oraz na bezpłatnej infolinii 800-696-077.
Kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej muszą spełnić podstawowe wymagania, takie jak: pełnoletniość, posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej i niekaralność.
Jak podkreśliła ppor. Mac, w trakcie szkolenia każdy dzień nowych ochotników będzie wypełniony rozmaitymi ćwiczeniami.
„Nauczą się oni budowy i obsługi karabinka MSBS GROT, poznają tajniki przeżycia na współczesnym polu walki. Szkolenie będzie obejmowało także taktykę, topografię czy łączność. Zwieńczeniem 16-dniowego wysiłku będzie egzamin sprawdzający nabyte umiejętności w postaci tzw. pętli taktycznej, a następnie uroczysta przysięga wojskowa” – powiedziała rzeczniczka podkarpackiej brygady.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 r. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Źródło:
