Szef MSW, który przyjechał do Rouen, powiedział, że sprawca ubiegał się o pobyt ze względu na konieczność leczenia. Otrzymał jednak odmowę i powinien był przy zatrzymaniu zostać umieszczony w ośrodku dla osób podlegających deportacji. Figurował w kartotece policyjnej, nie uznawano go jednak za osobę stanowiącą zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.
29-letni Algierczyk od niespełna roku podlegał zobowiązaniu do opuszczenia kraju. Nie było ono jednak egzekwowane, ponieważ odwoływał się na drodze administracyjnej.
Antysemityzm we Francji
Funkcjonariusze policji interweniowali w piątek rano po tym, gdy dostali zawiadomienie o dymie unoszącym się w okolicach synagogi. Mężczyzna, który znajdował się na dachu budynku próbował wrzucić do synagogi środek zapalający. Uzbrojony był w nóż i metalową pałkę. Nie reagował na wezwania i groził policjantom nożem. Jeden z funkcjonariuszy oddał kilka strzałów, które okazały się śmiertelne.
Liczba aktów o podłożu antysemickim wzrosła we Francji w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. do 366 - poinformował niedawno premier Gabriel Attal. Oznacza to trzykrotny wzrost w porównaniu z pierwszym kwartałem poprzedniego roku. Napięcia są związane z trwającą od jesieni 2023 roku wojną w Strefie Gazy pomiędzy Izraelem i palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas. Francja jest domem dla najliczniejszej w Europie populacji żydowskiej oraz muzułmańskiej.
źr. PAP
