Podwyższenie wieku emerytalnego we Francji. Strajki i protesty w całym kraju, odwołane pociągi i loty

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wiele pociągów we Francji zostało odwołanych. Trwają protesty przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego
Wiele pociągów we Francji zostało odwołanych. Trwają protesty przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego PAP/EPA/TERESA SUAREZ
Nie ustają protesty przeciwko planowanym zmianom w systemie emerytalnym, które forsuje francuski rząd. Na wtorek zaplanowano kolejną falę strajków oraz wieców, organizowanych przez największe centrale związków zawodowych we Francji. Nie wszystkie pociągi wyjechały na tory, a wielu nauczycieli nie pojawiło się w pracy.

Protesty we Francji. Chodzi o podwyższenie wieku emerytalnego

Mieszkańcy Francji muszą liczyć się z wieloma utrudnieniami, między innymi w transporcie publicznym. Wyruszyło znacznie mniej niż zwykle pociągów podmiejskich, metra, jak również regionalnych oraz szybkiej kolei TGV. Również narodowy operator lotniczy Air France odwołał wiele lotów.

Ponadto, w całym kraju zaplanowano szereg demonstracji i wieców, które mają pokazać sprzeciw Francuzów wobec planowanych zmian w systemie emerytalnym. MSW wyśle do ochrony aż 11 tysięcy policjantów, w tym 4 tysiące w samym Paryżu.

Według badań, większość francuskiego społeczeństwa jest przeciwna podwyższeniu wieku emerytalnego, a 62 procent popiera akcje protestacyjne w tej sprawie.

Podczas ostatnich protestów 19 stycznia, ponad milion mieszkańców Francji wyszło na ulice. Organizatorzy, centrale związkowe, mówiły nawet o dwóch milionach.

Dlaczego Francuzi protestują?

Przyczyną protestów jest planowane przez rząd podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Obecnie, aby przejść na emeryturę, należy opłacać składki przez 42 lata. Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, wiek zostanie stopniowo podwyższony o 2 lata, a okres składkowy – wydłużony o rok.

Rząd na czele z premier Elisabeth Borne poszedł na pewne ustępstwa, gdyż początkowo wiek emerytalny miał wynosić 65 lat. Minimalna emerytura wyniesie 1200 euro. Dalej władze nie zamierzają się uginać, szefowa rządu powiedziała niedawno, że wysokość wieku emerytalnego „nie podlega negocjacjom”.

Projekt trafił do parlamentu, Zgromadzenia Narodowego, jednak rządzącej ekipie wspierającej prezydenta Emmanuela Macrona brakuje większości, by go przegłosować. Musi liczyć na wsparcie Republikanów, którzy prawdopodobnie będą mieć wysokie żądania.

Lewica zgłosiła aż 7 tysięcy poprawek do ustawy, licząc, że przedłuży to procedowanie projektu.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródła: i.pl, PAP

od 16 lat

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl