Podziemny wstrząs w kopalni Budryk w Ornontowicach postawił na równe nogi mieszkańców wielu miejscowości. Tąpnięcie odczuwalne było w środę przed godz. 22 na dużym obszarze.
O odczuwalnym wstrząsie informowali mieszkańcy nie tylko Ornontowic, ale także Tychów, Łazisk Górnych, a nawet Gliwic.
Jak informuje Wyższy Urząd Górniczy w kopalni Budryk na szczęście nie doszło do wypadku. W porę udało się z zagrożonego rejonu wycofać górników.
CZYTAJ KONIECZNIE. TO STAŁO SIĘ TEJ SAMEJ NOCY:
WSTRZĄS W KOPALNI BIELSZOWICE. TRZECH GÓRNIKÓW RANNYCH
Jak zawsze w takich sytuacjach, wydobycie węgla na zagrożone ścianie zostało wstrzymane. Jeszcze dzisiaj rozpocznie pracę specjalna komisj, która oceni szkody. Czekać będzie także na sygnały mieszka nców na okolicznośc wystapienia szkód na powierzchni, czyli np. spękań domów.
- Ludzie dzwonią do dyspozytora WUG, do dziennikarzy, a to informacja, która przekazuje się przede wszystkim kopalni, w której doszło do wstrząsu - komentuje dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Prawidłowe zgłoszenie przyda się szczególnie w wypadku stwierdzenia jakichś uszkodzeń związanych ze wstrząsem, bo to właśnie kopalnia zbiera informacje na ten temat i przekazuje je Wyższemu Urządowi Górniczemu
Skąd mamy wiedzieć, w jakiej kopalni doszło do wstrząsu? - Po odczuciu wstrząsu zawsze dzwonimy do najbliższej nam kopalni i dowiadujemy się, gdzie doszło do wstrząsu - mówi Janusz Malinga z Wyższego Urzędu Górniczego.
To informacja ważna przede wszystkim dla tych, którzy nie tylko chcą podzielić się tym, że właśnie odczuli wstrząs, ale też chcą zgłosić konkretne uszkodzenia w swoim domu czy mieszkaniu. - Wtedy podaje się imię, nazwisko, adres, tak by zespół od szkód górniczych mógł się wydać w tej sprawie konkretne zgłoszenie.
Po wieczornym wstrząsie w Budryku takie zgłoszenie pojawiło się tylko jedno, pozostałe dotyczyły odczuć wstrząsu.
Wstrząs w Budryku był odczuwalny w Orzeszu, Gliwicach,Tychach i Ornontowicach, gdzie zachwiało blokiem. Jakieś 2 tygodnie temu też były odczuwalne takie wstrząsy. Delikatniejsze niż poprzednio, ale jednak odczuwalne - relacjonował pan Krzysztof, który zadzwonił na Gorąca Linię RMF FM.
*Gran Turismo Slovakia 2015. Najdroższe samochody świata w Katowicach ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku
