Spis treści
Żółty alert pierwszego stopnia dla południa
Żółty alert pierwszego stopnia IMGW wydał dla południowych powiatów kraju: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego, Jastrzębia-Zdroju, pszczyńskiego, bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego, suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego.
Ostrzeżenie obowiązuje do godzin porannych w poniedziałek - poinformował IMGW.
Alert pierwszego stopnia oznacza silny wiatr o średniej prędkości 55-70 km/h lub porywy wiatru dochodzące do 70-90 km/h.
Spółka Tauron, która dostarcza energię, podała na swojej stronie, że rejonie Bielska-Białej i Cieszynie nocą doszło do kilku awarii, m.in. na obrzeżach północnej części Bielska-Białej oraz w okolicach Buczkowic, Międzyrzecza, Ustronia, Cieszyna i Goleszowa. Energetycy zapowiadają, że uporają się z nimi do południa w niedzielę.
Intensywny deszcz na Dolnym Śląsku
IMGW wydało również alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.
Takie ostrzeżenia zostały wydane dla województwa dolnośląskiego dla powiatów: lubańskiego, lwóweckiego, karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych i kłodzkiego.
Prognozuje się od 30 do 40 litrów wody na metr kwadratowy - razem z opadami, które nastąpiły nocą. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 19:00.
Wiatr utrudnia górską turystykę i skoki narciarskie
Od rana bardzo niekorzystne warunki pogodowe panują w górach, gdzie niemal w każdym miejscu turyści i narciarze muszą mierzyć się z utrudnieniami.
W Beskidach z powodu wichury zatrzymały się niektóre kolejki linowe. Do odwołania zatrzymały się m.in. gondole na Szyndzielnię. Zamknięto trasy i wyciągi w największym ośrodku Szczyrk Mountain Resort. Nadal można wjechać na Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Tam jednak funkcjonuje kolej linowo-terenowa, a nie linowa.
W Beskidach obowiązuje ostrzeżenie synoptyków z IMGW przed silnym wiatrem. Prognozują, że do godzin wieczornych w niedzielę wiatr może wiać z średnią prędkością od 30 do 40 km na godz. W porywach może osiągnąć do 75 km na godz.
W Karkonoszach trudne warunki utrudniają natomiast piesze wędrówki. Wieje bardzo silny wiatr, a w wyższych partiach gór na szlakach zalega pokryta świeżym śniegiem warstwa lodu. W szczytowych partiach Karkonoszy temperatura spadła w niedzielę do minus 2 stopni Celsjusza, ale wiejący z południowego zachodu bardzo silny wiatr powoduje, że odczuwalna temperatura jest niższa. W porywach wiatr osiąga ponad 100 kilometrów na godzinę.
Zachmurzenie jest duże, a mgły ograniczają widoczność. W ciągu dnia prognozowane są opady śniegu. W Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
W nocy z soboty na niedzielę w Tatrach zaczął wiać silny wiatr, osiągający prędkość w porywach do 100 km/h. Temperatura na szczycie spadła do -8 st. C. Z uwagi na warunki wietrzne, wstrzymano kursowanie kolejki linowej na Kasprowy Wierch.
W niedzielę na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zaplanowano konkurs Pucharu Świata w skokach, któremu mogą towarzyszyć trudne warunki spowodowane silnym wiatrem. Po południu podmuchy wiatru mają jednak słabnąć, ale konkurs stoi pod znakiem zapytania.
Deszczowo i wietrznie może być jednak w całym kraju
Jak przekazał PAP Jakub Gawron z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, za sprawą niżu z centrum nad południową Szwecją, w niedzielę do Polski napywać będzie nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie. W poniedziałek spodziewane są kilkustopniowe spadki temperatur.
"W niedzielę strefa opadów przesunie się z zachodniej nad wschodnią połowę kraju. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, w całym kraju, możliwe są opady deszczu. Nieco intensywniejsze opady prognozowane są nad Polską centralną i wschodnią. Na Warmii i w Małopolsce suma opadów może dojść do około 10 mm. W obszarach podgórskich będą to opady deszczu ze śniegiem. W wyższych partiach Sudetów może spaść do 5 cm białego puchu. Temperatura maksymalna wyniesie od 4 stopni Celsjusza na wschodzie kraju i w obszarach podgórskich Karpat do 9 stopni na zachodzie Polski. Wiatr umiarkowany i dość silny, w całym kraju porywisty, osiągający do 60 km/h. W obszarach podgórskich może osiągać od 70 do 80 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru dochodzić będą w Karpatach do 100 km/h, w Sudetach do 110 km/h" - powiedział Jakub Gawron z IMGW-PIB.

mm