Pogrzeb Bohdana Urbankowskiego. Znany pisarz spoczął na Cmentarzu Północnym w Warszawie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W piątek odbył się pogrzeb zmarłego 15 czerwca pisarza, eseisty, filozofa i dramatopisarza, doktora Bohdana Urbankowskiego.
W piątek odbył się pogrzeb zmarłego 15 czerwca pisarza, eseisty, filozofa i dramatopisarza, doktora Bohdana Urbankowskiego. fot. PAP/Rafał Guz
W piątek na Cmentarzu Północnym w Warszawie odbył się pogrzeb zmarłego 15 czerwca pisarza, eseisty, filozofa i dramatopisarza, doktora Bohdana Urbankowskiego. List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda.

Spis treści

List prezydenta Andrzeja Dudy

„Zaledwie przed miesiącem składałem Bohdanowi Urbankowskiemu życzenia z okazji 80. urodzin. Dziś żegnamy mistrza słowa i jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy. Oddaję hołd wspaniałemu człowiekowi i żarliwemu patriocie. Całe swoje życie poświęcił fundamentalnym wartościom. Wszyscy zapamiętamy go jako konsekwentnego głosiciela idei i twórcę Nowego Romantyzmu” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez doradcę dr Barbarę Fedyszak-Radziejowską.

Bohdan Urbankowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu prezydenta córce zmarłego wręczyła go dr Fedyszak-Radziejowska.

Prof. Gliński: Bohdan Urbankowski był kustoszem pamięci

„Łączymy się w smutku i zadumie z jego bliskimi, rodziną i przyjaciółmi, by wspominać wybitnego pisarza, poetę i eseistę, człowieka myśli i czynu. Bohdan Urbankowski był kustoszem pamięci - wiedział, że tylko społeczeństwo znające swoje korzenie i kulturę może skutecznie uporać się z problemami i budować przyszłość. Cieszył się uznaniem i zaufaniem wśród różnych środowisk. To wzór, z którego czerpać mogą kolejne pokolenia Polaków” – napisał w liście minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział z kolei, że „gromadzimy się dziś, aby podziękować za jego życie, które było świadectwem miłości do Polski, wdzięczni za jego poezję i książki”.

– Był naszym przewodnikiem i wychowawcą, który uczył nas, jak dbać o Polskę, budować Rzeczpospolitą w duchu wartości. Pokazywał nam, jak budować Polskę marzeń Mickiewicza, Piłsudskiego, Herberta i Wojtyły. Był jednym z ostatnich polskich bohaterów, który rozumiał i potrafił opisać polską duszę i w której trwało marzenie wolności i niepodległości – podkreślił.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Kim był Bohdan Jerzy Urbankowski?

Bohdan Jerzy Urbankowski urodził się 19 maja 1943 roku w Warszawie. Rodzice byli zaprzysiężonymi żołnierzami AK i brali udział w Powstaniu Warszawskim. Po powstaniu wraz z rodzicami dostał się do niemieckiej niewoli i przez Pruszków trafił z matką na Śląsk. Ojciec został zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym Leitmeritz - podobozie KL Flossenbürg.

Urbankowski ukończył studia polonistyczne i filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Uczelnię opuścił z tytułem doktora nauk humanistycznych. Był twórcą i teoretykiem Nowego Romantyzmu – ruchu literackiego i jednocześnie politycznego, który głosząc idee ocalania narodu przez kulturę, nawiązywał do literatury romantycznej, okupacyjnej i emigracyjnej. Rozwinięciem jego manifestu było kilkanaście dramatów historycznych i książki filozoficzne.

Od studiów do 1989 roku był inwigilowany przez SB i z przyczyn politycznych wielokrotnie usuwany z pracy – z uczelni, z telewizji, radia i kilku redakcji. W latach 80., działając w Teatrze Płockim, zorganizował tam pierwszą i jedyną scenę teatralną "Solidarności" w Polsce – Scenę ’81. Spektakle Urbankowskiego były blokowane bądź zdejmowane ze sceny. Od 1984 roku pracował, jako zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Poezja", dwa lata później został usunięty.

Jednym z jego najważniejszych dzieł literackich była "Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina" - publikacja o postawie środowisk twórczych wobec komunizmu w PRL.

W stanie wojennym współorganizował i współredagował wydawnictwa podziemne, pisywał m.in. w "Słowie Podziemnym", w łódzkim "Przedświcie", w "Poglądzie", warszawskim "Tu Teraz", a przede wszystkim w wydawnictwach KPN i "Solidarności".

W 1992 roku, w rządzie premiera Olszewskiego, Urbankowski był doradcą ds. kultury, oświaty i wychowania przy MON. Był stypendystą Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku i Fundacji Dembińskiego w Paryżu. W 2016 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, rok później - srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2022 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a IPN uhonorował go tytułem "Kustosz Pamięci Narodowej".

Spuścizna Bohdana Urbankowskiego to 50 książek: dramatów, esejów i zbiorów poezji, prace filozoficznych, sztuk teatralnych i radiowych, wiersze oraz monografie m.in. Zbigniewa Herberta, Adama Mickiewicza, Józefa Piłsudskiego oraz Karola Wojtyły. Zmarł 15 czerwca 2023 roku.

mm

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl