Polacy ze statusem mniejszości narodowej w Niemczech?

MW
Autorem uchwały ws. uczczenia 95. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech jest Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł PiS z Poznania.
Autorem uchwały ws. uczczenia 95. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech jest Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł PiS z Poznania. Piotr Smoliński
- Chciałbym, żebyśmy za pięć lat mogli powiedzieć, że Polacy w Niemczech są traktowani jak Niemcy w Polsce - mówi Szymon Szynkowski, poseł PiS. Chce pomóc w tym, żeby nasi rodacy uzyskali status mniejszości narodowej w Niemczech.

W zeszłym tygodniu Sejm przyjął projekt uchwały ws. uczczenia 95. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech. To najstarsza tego typu organizacja w kraju naszych zachodnich sąsiadów.

- W treści uchwały po raz pierwszy zadeklarowane jest wsparcie przez Sejm dla przywrócenia Polakom statusu mniejszości narodowej w Niemczech - tłumaczy Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł PiS i autor uchwały.

Przypomina, że Polacy utracili ten status w latach 40. Szynkowski zauważa, że Niemcy nie są chętni, żeby go przywrócić.

- Nasi sąsiedzi od lat stoją na stanowisku, że gdyby uznali mniejszość polską, to musieliby także turecką, rosyjską itd. - wyjaśnia poseł PiS.

Drogę do przywrócenia tego statusu Polakom określa jako „bardzo trudną”, ale w dłuższej perspektywie nie niemożliwą.

- Już samo prowadzenie takich rozmów zwykle poprawia sytuację Polaków w Niemczech - uważa Szynkowski vel Sęk.

I wylicza, że za pięć lat Związek Polaków będzie obchodził setną rocznicę powstania. Poseł PiS mówi, że chciałby wtedy stwierdzić, że Polacy w Niemczech są traktowani tak samo jak Niemcy w Polsce.

W naszym kraju są oni bowiem uznawani za mniejszość narodową. Państwo pomaga mniejszościom w funkcjonowaniu wielu instytucji kulturalnych i społecznych takich jak np. gliwicki Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Polacy o status mniejszości narodowej starają się w Niemczech od lat. Jednak głównym argumentem niemieckiego rządu jest to, że nie są oni ludnością rodzimą i tradycyjnie osiadłą na terenie ich kraju.

Zobacz wideo:
"Próba wykręcenia się Niemców od tego, co jest aktem sprawiedliwości". Jarosław Kaczyński o słowach szefa niemieckiego MSZ nt. reparacji

źródło: TVN24/x-news.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polacy ze statusem mniejszości narodowej w Niemczech? - Głos Wielkopolski

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Deutscher
Dostaniecie prava minderhajtu! My Dojcze to haroszni ludje.
h
historian
Sandman, dyżury debilu dziennikowego forum ... pewnie nie wiesz, że nawet po II wojnie Polacy błagali niemieckich fachowców, by tu mieszkali i pracowali. Z Niemców składała się np. załoga "WAGMO" (potem ZASTAL), bo importowani ze wschodu ledwie młotek obsługiwali ...
E
Eme
Glupis jak moj lewy but
E
Eme
Jestes ciulniety Polacy nie sa tam autochtonami zas niemcy byli na slasku zawsze
E
Eme
Polacy sa tam gastarbajterami a nie zadna mniejszoscia A skoro sa polakami to niech wracaja do polskiej biedy
e
echte Ślązak
Ślązacy to Polacy, ale wśród nich znalazła się grupa, która za pieniądze stała się Niemcami. Ot i cała historia mniejszości niemieckiej w Polsce. Natomiast Polacy w niemczech to ludność zasiedziała conajmniej od średniowiecza. Dzisiejsze wschodnie niemcy zostały zasiedlone przez kolonistów niemieckich dopiero w XII w. Berlin, Drezno, Rostok, to nasze słowiańskie miasta, tymczasowo pod okupacją niemiecką :)
L
Lol
Lepiej nie bo to za rzadow pisu niszczy sie wszystkie mnijszosci wiec lepiej uniknac tego w niemczech
O
OPPELner
Poseł Szynkowski i PiS niech lepiej przestaną bredzić.Polacy w Niemczech to żadna mniejszość tylko emigracja zarobkowa,a takowej status mniejszości einfach nie przysługuje.To jest proste jak budowa cepa.Widać jednak że PiS i poseł mają z logicznym myśleniem wielkie problemy i to jest powodem dla ich pobrzękiwania szabelkami.Tak trzymać PiS,róbcie z siebie dalej pośmiewisko!!!.
G
Gość
Nic innego nie przyszło ci do głowy jak te zużyte i kłamliwe jak wasza historia powroty do przeszłości? Od mniejszości możesz się łaskawie odwalic. Oni żyją swoim życiem i nie mieszają się do polityki, mimo licznych prowokacji takich płatnych sku...synów jak ty. Jak widac, historia nic cię nie nauczyła, ale na horyzoncie widoczne są już oznaki zmian w mentalności tego społeczeństwa. Tylko tu na G.Śląsku, żyje jeszcze ta masa która jest niereformowalna, ciemna jak ich przodkowie z pod pana Polaka.
S
Sandman
No, jeśli ten komentarz pochodzi od mniejszości niemieckiej, to znaczy, że nic się wśród mniejszości nie zmieniło od czasu wyborów do Reichstagu w 1933. Wtedy najwięcej procent głosów NSDAP dostała na Śląsku... rdzenni, hehehehehehe
G
Gość
Danzig, Breslau u. Stettin sind deutsche Städte wie Berlin.
Gebt heraus was Ihr gestohlen, Und dann soll euch der Teufel holen.
Stare Rosyjskie powiedzenie brzmi: Polak, to nie narodowośc lecz diagnoza!
Co do wysiedlania Niemcow po wojnie, jeszcze w latach 50 i 60 na kopalniach pracowała cała rzesza sztygarów i górnikow, którzy nie znali słowa po polsku, rekrutowali się z rdzennej ludności tego regionu bez których byście się zesrali z tymi na wskroś nowoczesnymi zakladami pracy in Oberschlesien. Tych ludzi, których tu przetrzymywano przez dziesiątki lat bezprawnie, wypuszczano póżniej do Niemiec za łacne kredyty i dewizy. Bardzo za to szybko i brutalnie wysiedlano tych, po których można było coś " oddziedziczyc". Juz raz temu gnojowi z kongresówy napisałem by się tak nie zagalopowywał, jeszcze żyją ludzie którzy twoją kurewską propagandę i ciebie, mogą posłac do piekła.
J
JO
Rzadnie ci w ryju pra goroliku ze to niy zyjesz jak tyn krepel bo wy polaken mocie ino wlasno interpretacjo geschichty ale wos majom ganz w rzici bestorz bydziedzie dali na na deutsche Minderheit bulic ha ha bo my tu dali som i bydymy a jak wiysz my som za Deutschland
S
Sandman
Po II wojnie Niemców wysiedlono z Polski. Zostali ino ci, kierzy przysięgli, że są Polakami. Im pozwolono zostać. Ale nagle w 1990 roku ci fałszywi Polacy nagle zdeklarowali się Niemcaami i ogłosili mniejszośćią niemiecką w Polsce. Roztomajte Krole zaczęli kosić kapustę napływającą do nich hojnie z niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Żyją z tego jak kreple w maśle. I teraz zagadka. Kiedy kłamali? hehehehe Czy teraz? Czy wtedy kiedy przysięgali że są Polakami?
G
Gość
Przed wojną Polacy mieli status mniejszości, bo państwo niemieckie obejmowało ziemie zamieszkiwane przez Polaków, jak Śląsk czy Pomorze. Po wojnie ta sytuacja się odwróciła: nie było już rdzennych Polaków w Niemczech, ale za to w granicach Polski znalazły się ziemie zamieszkiwane przez Niemców (gł. Śląck Opolski). Stąd nadany im status mniejszości. Obecnie Polacy w Niemczech są grupą napływową, taką jak Turcy. I to prawda, że gdyby mieli nadać taki status Polakom, to na tej samej zasadzie przysłygiwał by on pozostałym.
Poseł Szynkowski dobrze o tym wie, ale zawsze fajnie wypłynąć na jakimś temacie pokazującym jak to walczy o dobro Rodaków, i to z tymi złymi Niemcami, podbijać bębenek, pokazać, że się jest aktywnym... Koleś zszedł na psy...
G
Gość
Ja juz nie wiem czy polacy sa tak tepi czy udaja ze nie znaja definicji mniejszosci narodowej ktora jasno okresla ze taki status w Deutschland moga miec rdzenni mieszkancy terenow ktore w wyniko zawirowan politycznych historycznych znalazly sie w granicach Deutschland Alles zrozumiano polaken
Wróć na i.pl Portal i.pl