Zajęcia "Homofobia i heteronorma" prowadzone są przez trenerki nieformalnej grupy Łódź Gender: doktor Izabelę Desperak, socjologa z Uniwersytetu Łódzkiego, i Justynę Śmiałek. Pierwsza 20-osobowa grupa mundurowych już miała pierwsze warsztaty. Policjanci uczą się m.in. podstawowych pojęć, rozprawiają się z mitami o rozwiązłym życiu seksualnym gejów i poznają statystyki dotyczące agresji z powodu orientacji seksualnej.
Są też ćwiczenia, podczas których policjanci wcielają się w osoby dyskryminowane. Zabawa nazywa się fijoł. Policjanci muszą sobie wyobrazić, że budzą się z sińcem na twarzy, a osoby z tymi sińcami mają w otoczeniu opinię złych. To pozwala się poczuć jak człowiek dyskryminowany, napiętnowany z jakiegoś powodu. - Zajęcia wywołują burzliwe dyskusje. Widać, że temat interesuje policjantów - mówi dr Izabela Desperak.
Pomysł szkolenia cieszy środowisko gejowskie. - W zmaskulinizowanych środowiskach homofobia bywa problemem - mówi Mirosława Makuchowska, sekretarz Kampanii przeciw Homofobii. - To pierwszy w Polsce przypadek, że policja wyszła sama z taką inicjatywą.
Ze statystyk wynika, że ponad połowa osób homoseksualnych zetknęła się z agresją słowną, 11-17 proc. doświadczyło przemocy fizycznej. Tymczasem na policję zgłasza się tylko 15 proc. ofiar. Głównie dlatego, że boją się... reakcji policjantów.
Skąd pomysł na niecodzienne szkolenie policjantów? Zaproponowała je zgierska komenda na prośbę jednej z funkcjonariuszek. - Społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte, coraz więcej się mówi o osobach homoseksualnych. Nasi policjanci mogą spotkać takie osoby w pracy - mówi Liliana Garczyńska, rzeczniczka prasowa zgierskiej policji.
Trenerki zgodziły się przeprowadzić szkolenie za darmo. W warsztatach weźmie udział 80 z ponad 300 zgierskich policjantów. - Szkolimy pracowników wszystkich wydziałów, bo wszyscy mogą zetknąć się z tym zjawiskiem - opowiada Garczyńska. - Kiedyś na pożegnanie całowałam się ze swoją dziewczyną na dworcu. Dwóch policjantów zwróciło mi uwagę, że sieję zgorszenie - opowiada łodzianka Elżbieta Zasińska.
Warsztaty poświęcone homoseksualistom to nowość w polskiej policji. Zajęcia dotyczące dyskryminacji gejów i lesbijek mieli już policjanci w Trójmieście, wkrótce odbędą je mundurowi z Warszawy, którzy będą zabezpieczać planowaną na 17 lipca paradę Europride. Ale to w Zgierzu po raz pierwszy prowadzą je osoby spoza policji.