Istota i przyczyny
W komórkach nerwowych osoby, która chorowała na ospę wietrzną, wirus ją wywołujący pozostaje na wiele lat. W sprzyjających okolicznościach - przy obniżonej odporności z powodu innej choroby, przy przemęczeniu i przewlekłym stresie - wirus ujawnia się ponownie, wywołując półpasiec. Choroba dotyka w większości osób dorosłych.
Objawy i powikłania
Do pierwszych objawów półpaśca zalicza się: gorączkę, bóle głowy, gardła, ból po jednej stronie klatki piersiowej, złe samopoczucie, dużą potliwość, cienie pod oczami i rozdrażnienie. Kilka dni po pojawieniu się pierwszych dolegliwości na skórze pojawiają się pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem. Goją się, pozostawiając strupki, które przeważnie znikają całkowicie w ciągu następnych kilku tygodni. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na twarzy, tułowiu i klatce piersiowej, zawsze na jednej połowie ciała (stąd nazwa choroby). Zmianom tym towarzyszą: pieczenie, mrowienie, swędzenie i dokuczliwe bóle, które mogą pojawiać się nawet przez cały czas trwania choroby - od dwóch do trzech tygodni.
W niektórych przypadkach choroba trwa dłużej i może przyczynić się do powstania różnych powikłań, np. skazy krwotocznej. U osób starszych nerwobóle mogą utrzymywać się wiele miesięcy po ustąpieniu choroby.
Rozpoznanie i leczenie
Ból związany z półpaścem łatwo pomylić z wieloma innymi schorzeniami. Wątpliwości znikają po kilku dniach, gdy na skórze pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem. Nasilenie objawów choroby można zmniejszyć, podając odpowiednio wcześnie leki przeciwwirusowe. Czasami stosuje się również steroidy, by zmniejszyć bóle.
Jak pomóc sobie samodzielnie?
Chłodne kompresy i leki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą załagodzić bóle.
CZYTAJ TEŻ:
Drożdże - cenne źródło witamin
Układ nerwowy, leki przeciwbólowe i przeciwgrypowe
Ospa Party - tu celowo zarażają dzieci ospą
POLECAMY: