Polska odzyskała 11 utraconych dzieł sztuki. Trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Polska regularnie odzyskuje straty wojenne. Tym razem chodzi o 11 dzieł sztuki, które zostały utracone zarówno w czasie wojny, jak i w okresie PRL.
Polska regularnie odzyskuje straty wojenne. Tym razem chodzi o 11 dzieł sztuki, które zostały utracone zarówno w czasie wojny, jak i w okresie PRL. twitter.com/kultura_gov_pl
Polska regularnie odzyskuje straty wojenne. Tym razem chodzi o 11 dzieł sztuki, które zostały utracone zarówno w czasie wojny, jak i w okresie PRL. Dokąd trafiły odzyskane dzieła?

Polska odzyskuje utracone dzieła sztuki

– 11 dzieł sztuki, odzyskanych przez Polskę, zostanie przekazanych do Muzeum Narodowego w Warszawie – poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

W Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja i przekazanie do zbiorów tej placówki odzyskanych strat wojennych oraz obiektów pochodzących z kradzieży powojennej.

Wicepremier Piotr Gliński zwracał uwagę, że Polska zarówno w czasie wojny, jak i w okresie PRL utraciła wiele dzieł sztuki.

– Od pewnego czasu staramy się intensywnie poszukiwać i odzyskiwać straty wojenne, ale też i te rzeczy, które zaginęły w innych okolicznościach – wskazał.

Prof. Piotr Gliński przypomniał, że w resorcie kultury działa specjalny departament zajmujący się tymi działaniami. Dodał, że narzędzia internetowe przeszukują dziennie miliardy informacji, by w ten sposób uzyskać podstawowe informacje, że „gdzieś coś na świecie może należeć do naszych strat”.

Szef MKiDN zaznaczył, że ta działalność opiera się przede wszystkim na współpracy z wieloma instytucjami i osobami w Polsce i na świecie, wyspecjalizowanymi w poszukiwaniu dzieł sztuki. Zaznaczył, że są to także zwykli obywatele, posiadacze dzieł sztuki, którzy zgłaszają się do resortu i pytają, czy nie są one stratami wojennymi.

Jakie odzyskane dzieła trafią do Muzeum Narodowego w Warszawie?

Do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie przekazanych zostało 11 pojedynczych obiektów, wśród nich 3 obrazy na płótnie, gwasz na papierze, XVIII-wieczna szklanica oraz zespół 6 fotografii. Zostały one utracone z kolekcji Muzeum Narodowego w czasie II wojny światowej oraz w wyniku kradzieży w II poł. XX wieku.

Odzyskane dzieła to:

  • „Siuprem zieleniaczek” Romana Szwojnickiego,
  • „Portret Leopoldyny Kuczyńskiej” Andrzeja Grabowskiego,
  • „Koncert”Jana Horemansa,
  • gwasz „Kozak (Buńczucznik)” Józefa Brandta,
  • XVIII-wieczna szklanica z przedwojennej kolekcji Muzeum Ordynacji Krasińskich,
  • skradziony po wojnie zespół sześciu fotografii z widokami Tatr i Zakopanego autorstwa krakowskiego fotografa Stanisława Bizańskiego, stanowiących część kolekcji Mieczysława Geniusza wcielonej do zbiorów MNW w 1926 roku.
od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl