Jakie wnioski z panelu poświęconego kulturze?
Trwa dwudniowa konferencja Prawa i Sprawiedliwości, która przebiega pod hasłem „Programowy ul”. To właśnie podczas konferencji poznamy pierwsze punkty programu partii na wybory parlamentarne.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński pytany o wnioski po panelu, odpowiedział, że są takie, że ciężko pracując faktycznie zrealizowaliśmy zdecydowaną większość naszych postulatów programowych. – Mamy w tej chwili stworzoną sieć nowych instytucji. Budujemy bardzo wiele nowych instytucji poprzez inwestycje – dodał.
Prof. Piotr Gliński podkreślił, iż wydaje mu się, że teraz jest czas na kolejną, skokową fazę wsparcia dla polskiej kultury. – Zwiększyliśmy budżet resortu o ponad sto procent i to wszystko poszło na instytucje. Ponad 30 tys. projektów zrealizowanych, 627 inwestycje. Wiele nowych, powołanych instytucji, a także wiele nowych inwestycji w poszczególnych obszarach. To ponad 300 inwestycji muzealnych, ponad 300 bibliotek, 700 domów kultury. To wszystko zrealizowaliśmy – zauważył.
Szef MKiDN dodał, że resort potrzebuje znacznie większego wsparcia.
– W związku z tym skokowe wsparcie polityczne, a co za tym idzie także decyzje budżetowe, są konieczne. Jeżeli mamy budować wizerunek Polski za granicą, to musimy mieć 1/4 tych środków, które mają inne państwa na świecie, a mamy ich znacznie, znacznie mniej. Potrzebna jest rewolucja w tym obszarze – dodał.
Jakie wyzwania przed polską kulturą?
– Wiem, że nasi poprzednicy przyzwyczaili wszystkich do minimalizmu na polską kulturę – nie należy dawać pieniędzy, nie należy promować polskiej kultury na tym poziomie, na jakim promują swoją kulturę Francuzi, Anglicy czy Niemcy. My wiemy, że jesteśmy krajem może troszeczkę mniejszym, z mniejszą tradycją demokracji, ale my po prostu musimy zacząć nowocześnie i odważnie myśleć o finansowaniu np. obszaru walki o wizerunek Polski w obszarze i dziedzictwa, i kultury za granicą, ale to jest tylko jedna jeden z obszarów. Jeden wycinek tego, co trzeba by zrobić – tłumaczył wicepremier.
Wicepremier Gliński pytany o największe wyzwanie w obszarze kultury na ewentualną trzecią kadencję rządów PiS, odpowiedział, że jednym z obszarów jest wizerunek Polski za granicą, bo to trzeba absolutnie wzmocnić.
– My jesteśmy do tego gotowi. Powołaliśmy wiele instytucji, chociażby Instytut Polonika, który opiekuje się także polskim dziedzictwem za granicą. Mamy Instytut Mickiewicza, mamy Instytut Pileckiego. Jest wiele innych potrzeb, o których mówiliśmy, to jest kwestia także 3-etapu rozwoju, jeżeli chodzi o politykę ochrony zabytków. Musimy powołać agencję rewitalizacji, która będzie dysponowała nie milionami, a miliardami środków na polskie zabytki. Zabytki to także koło zamachowe gospodarki i rozwoju, nie tylko tożsamości i nie tylko sił duchowych, które są nam bardzo potrzebne, ale także mają znaczenie czysto gospodarcze – podsumował szef MKiDN.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
rs