„Zarząd Polskiego Związku Gimnastycznego pragnie wyrazić swoją dezaprobatę oraz sprzeciw wobec uczestnictwa Pani sędzi Iriny Lortkipanidze w międzynarodowym turnieju »Sky Grace«, odbywającym się w dniach 15-17 grudnia 2023 roku w Pekinie (CHN) z udziałem zawodniczek z Rosji i Białorusi.
Polski Związek Gimnastyczny jest przeciwko wszelkim działaniom mającym na celu przywrócenie możliwości sportowcom Rosji i Białorusi możliwości uczestnictwa w rywalizacji międzynarodowej. Jest to stanowisko zbieżne z Międzynarodową Federacją Gimnastyczną (FIG).
W związku z powyższym Polski Związek Gimnastyczny jednoznacznie potępia udział polskiej sędzi w turnieju „Sky Grace”. Wspomniana sędzia w ostatnim czasie została pozbawiona przez Zarząd Główny PZG licencji sędziowskiej oraz trenerskiej na wniosek Komisji Dyscyplinarnej PZG. Zaistniała sytuacja jest tylko potwierdzeniem słuszności podjętej decyzji.
Zarząd Główny PZG wobec zaistniałych niepodważalnych faktów związanych z udziałem polskiej sędzi w turnieju podejmie dalsze kroki, mające na uwadze zabezpieczenie dobrego wizerunku naszej federacji” – czytamy w oświadczeniu na oficjalnej stronie PZG.
Zawody w Emiratach z udziałem Rosjanek i Białorusinek nie wzburzają PZG
Potępienie sędzi Iriny Lortkipanidze przez PZG wydaje się o tyle dziwne, że polskie zawodniczki, trenerki czy sędzie uczestniczyły w mijającym roku w zawodach gimnastycznych choćby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w których występowały również bez przeszkód zawodniczki z Rosji czy Białorusi i jakoś wówczas PZG nie zabierał głosu w tej sprawie, a tym bardziej nie wyrażał dezaprobaty wobec uczestnictwa przedstawicieli polskiej gimnastyki w turniejach razem z Rosjankami i Białorusinkami.
Nikt z Polskiego Związku Gimnastycznego oficjalnie nie ustosunkował się jeszcze do potępienia zasłużonej sędzi.
Kim jest Irina Lortkipanidze i jakie ma zasługi dla polskiej gimnastyki?

Irina Lortkipanidze jest magistrem wychowania fizycznego i sportu z przygotowaniem pedagogicznym, a także trenerem klasy I gimnastyki artystycznej. Od 1989 roku sprawowała fukcję trenera-konsultanta kadry narodowej Polski. Była trenerem kadry olimpijskiej Polski na igrzyskach w Atlancie 1996 i Atenach 2004. Była szkoleniowcem między innymi wielokrotnej mistrzyni Polski Magdaleny Markowskiej oraz Karoliny Dobroszyckiej. Została odznaczona brązową odznaką Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu „Za zasługi dla sportu”, a także odznaką honorową Polskiego Związku Gimnastycznego. Prowadzi w Warszawie UKS Irina w gimnastyce artystycznej.
Poza tym jest sędzią-ekspertem Międzynarodowej Federacji Gimnastyki FIG I stopnia. Była sędzią na igrzyskach olimpijskich w Pekinie 2008.
