Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Nierzetelne faktury miały opiewać na 23 mln zł
Wszyscy zatrzymali usłyszeli zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodnością dokumentów oraz przestępstw karnoskarbowych związanych z wyłudzeniami należności publicznoprawnych, w tym VAT.
- Zarzuty dotyczą wystawienia i posłużenia się nierzetelnymi fakturami na kwotę ponad 23 milionów złotych, w wyniku czego doszło do uszczuplenia i nienależnego zwrotu podatkowej należności publicznoprawnej wielkiej wartości w łącznej kwocie ponad 8 milionów złotych - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.
Jak informuje prokuratura, wobec 6 podejrzanych sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe, zakazy opuszczenia kraju oraz zakazy kontaktowania się z określonymi osobami.
Gdańsk. Śledztwo w sprawie wyłudzeń VAT. Przeszukania w siedzibach 22 spółek
- W ramach prowadzonych czynności przeszukano biura rachunkowe, miejsca zamieszkania podejrzanych, a także siedziby 22 spółek uczestniczących w przestępczym procederze. Zabezpieczono między innymi gotówkę oraz samochody o wartości nie mniejszej niż 500 tysięcy złotych. Ponadto w celu pozyskania materiału dowodowego, w tym dokumentacji dotyczącej spółek, funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów wykonywali czynności także w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Gdańsku - informuje rzecznik prokuratury.
Śledztwo prowadzone przez służby pozwoliło ustalić, że w latach 2018 – 2020 polsko ukraińska grupa przestępcza, działająca na terenie województwa pomorskiego, kujawsko- pomorskiego i wielkopolskiego zajmowała się tworzeniem sieci spółek z branży budowlanej i spawalniczej. Utworzone spółki poza rzeczywistymi zdarzeniami gospodarczymi, za pomocą stwierdzających nieprawdę faktur, tworzyły koszty spółkom powiązanym osobowo i kapitałowo.
- Podmioty te dzięki temu miały możliwość dokonywania obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony z kwot wynikających z nierzetelnych faktur - dodaje prokuratura.
ZOBACZ TAKŻE: Mieszkaniec Malborka zatrzymany za kradzieże alkoholu w tczewskim markecie
W spółkach powiązanych kapitałowo z liderem grupy przestępczej, jako prezesi zarządów mieli zostać ustanowieni obywatele Ukrainy. Inni członkowie grupy mieli przekazywać im w sposób fikcyjny dokumentację spółek. W rzeczywistości wszystkie decyzje gospodarcze oraz związane z tworzeniem dokumentacji podejmowane były przez kierującego zorganizowaną grupą przestępczą.
Wstępne ustalenia wskazują, że wytworzone przez powiązane podmioty nierzetelne faktury opiewały na kwotę ponad 23 mln zł, w wyniku czego doszło do uszczuplenia należności publicznoprawnych w kwocie nie mniejszej niż 8 mln zł.
Teraz podejrzanym grożą kary nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
