Prokuratura Krajowa o nielegalnym gromadzeniu odpadów
Rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński poinformował, że część spraw trafiła już do sądów.
– W 2022 roku skierowano 128 aktów oskarżenia przeciwko 241 oskarżonym, w tym wobec 35 działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. W tym roku skierowaliśmy 48 aktów oskarżenia przeciwko 98 oskarżonym, w tym wobec 31 z nich z zarzutami działania w grupie przestępczej – wyjaśnił rzecznik Prokuratury Krajowej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Skomplikowane śledztwa. Trudności już na pierwszym etapie
Postępowania związane z odpadami nie należą do łatwych, ponieważ pierwsze trudności często pojawiają się już na etapie ustalenia właściciela śmieci.
– Są to dość skomplikowane postępowania wymagające przeprowadzenia szeregu czynności dowodowych mających na celu ustalenie osób, które dopuściły się konkretnych zachowań – wyjaśnił Łukasz Łapczyński.
Dodał, że postępowania dotyczące nieodpowiedniego gospodarowania odpadami niebezpiecznymi koordynuje i monitoruje Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej.
– Od czerwca 2018 roku w Prokuraturze Krajowej prowadzona jest koordynacja tego rodzaju postępowań. W jednostkach prokuratury szczebla okręgowego i regionalnego wyznaczono koordynatorów tych postępowań. Ich celem jest gromadzenie danych o tego rodzaju przestępczości, co pozwala na ocenę skali zjawiska i ujawnienie ewentualnych powiązań pomiędzy poszczególnymi osobami, co z kolei umożliwia później stawianie zarzutów udziału w grupie przestępczej – poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej.
Ponadto w Prokuraturze Krajowej przygotowano wskazówki dotyczące metodyki prowadzenia tego rodzaju postępowań.
IAR
lena
