Spis treści
Król zamiast Czabańskiego
Wojciech Król zajmie w radzie miejsce Krzysztofa Czabańskiego (PiS), który kierował pracami tego gremium od jego utworzenia w 2016 r. 11 października tego roku został odwołany przez Sejm ze stanowiska członka i przewodniczącego. Wnioskujący o jego odwołanie posłowie Koalicji Obywatelskiej wskazali, że złamał on zakaz łączenia funkcji w radzie z uczestniczeniem w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej. Z chwilą jego odwołania PiS utraciło większość w RMN.
Podczas listopadowego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu RP, która pozytywnie zaopiniowała jego kandaturę na członka RMN, zapowiedział, że zostanie ona zlikwidowana.
Lichocka: łamiecie prawo
Nielegalnie przejęliście media, doprowadziliście je do likwidacji – fikcyjnej likwidacji, łamiecie prawo – oświadczyła posłanka PiS Joanna Lichocka, zasiadająca również w RMN. – Próbujecie zalegalizować Wasze przestępcze działania przejmując Radę Mediów Narodowych na podstawie nielegalnego, niezgodnego z ustawą zrobienia tam miejsca poprzez odwołanie Krzysztofa Czabańskiego. Odwołaliście go na podstawie opinii prawnej, którą można kupić w każdym sklepie z opiniami prawnymi - dodała.
Wróbel: wysyłamy fachowca, który zlikwiduje RMN
- Pani poseł, jeżeli byłyby takie zawody sportowe w niszczeniu mediów publicznych to gwarantuję – bylibyście wielokrotnymi mistrzami świata. PiS stworzyło Radę Mediów Narodowych po to, by nałożyć mediom publicznym kaganiec. My wysyłamy tam doświadczonego posła, ale też dziennikarza po to, żeby wam tę Radę Mediów Narodowych zlikwidował - ripostował poseł Maciej Wróbel (Koalicja Obywatelska).
Co wiemy o Wojciechu Królu?
Przyszły poseł urodził się 22 kwietnia 1985 r. w Jaworznie. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach. Studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Magisterium uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Pracę zawodową rozpoczął na stanowisku instruktora teatralnego w Mysłowickim Ośrodku Kultury. Potem pracował w spółkach radiowych Ad. Point i Eurozet jako specjalista ds. reklamy, mediaplanner i copywriter. Pracę tę łączył ze współpracą z TVP Katowice jako asystent reżysera. Kolejny etap Programie Drugim Telewizji Polskiej w Warszawie.
Kariera w samorządzie
Król był też związany z samorządem – pracował w Urzędzie Miasta Mysłowice, kierując kancelarią ówczesnego prezydenta Edwarda Lasoka. Potem był dyrektorem gabinetu marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi, a następnie został posłem. Jest nim nieprzerwanie od 2015 r., cały czas zasiada tam w komisji kultury i środków przekazu. W 2018 r. ubiegał się o fotel prezydenta Mysłowic. Przegrał w II turze głosowania z obecnym prezydentem tego miasta Dariuszem Wójtowiczem.
