Powinniśmy iść w kierunku restrykcji - tak o szczepieniach mówi dyrektor szpitala w Gdańsku

ow
Jakub Kraszewski (zdjęcie sprzed pandemii)
Jakub Kraszewski (zdjęcie sprzed pandemii) Przemyslaw Swiderski
O tym, jakie obostrzenia powinny dotyczyć osób, które nie będą chciały się szczepić przeciwko COVID-19, mówi Onetowi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

- Wirus z nami pozostanie, tak jak jest np. wirus SARS, ptasia grypa. Covid możemy pokonać tylko wszyscy razem - dbając o innych. Należy jasno powiedzieć, że przez tych, którzy się nie zaszczepią, my chodzimy w maskach i są obostrzenia - mówi w Onecie Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Jego zdaniem, szczepienie nie powinno być obowiązkowe, ale niedogodności związane z brakiem szczepienia powinny być bardzo dotkliwe. - Powinniśmy iść w kierunku krajów, które wprowadzają restrykcje. Na zasadzie, że nie musisz się szczepić, bo szczepienia nie są obowiązkowe. Ale nie korzystasz z publicznych środków transportu, nie chodzisz do kin, do teatru. Lista wykluczeń jest tak szeroka, że każdy w trzecim tygodniu mówi: "mam dosyć, idę się zaszczepić" - proponuje lekarz.

Doktor Kraszewski wyjaśnia także, skąd biorą się kolejne "fale zachorowań": Nie ma czegoś takiego jak pierwsza, trzecia, piąta czy siódma fala. Ulegamy pewnemu złudzeniu, dlatego że są pewne wzmożenia i osłabnięcia replikalności wirusa. A one wynikają z pewnych aspektów związanych z naszym przemieszczaniem się, z naszymi nawykami społecznymi. W momencie, kiedy mamy ferie i wszyscy zaczynamy migrować, to po feriach mówimy o jakiejś tam fali. My coraz sprawniej walczymy z wirusem, ale on też mutuje. To jest normalna kolej rzeczy - mówi w Onecie.


Źródło: Onet.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Uważam, że programem szczepień powinny być też objęte osoby poniżej 18. roku życia. Pfizer już zatwierdził szczepionkę dla osób od 12 r.ż. Jak się zaszczepi młodzież, to wtedy bezpiecznie można będzie przywrócić naukę stacjonarną w szkołach ponadpodstawowych, a w przyszłości może ją zatwierdzą też dla dzieci (od 7. r.ż.) i wtedy bezpieczna będzie nauka w szkołach podstawowych.

G
Gość

Gość jest niebezpieczny. Powinno się go zamknąć w Choroszczy bez kontaktu ze światem zewnętrznym.

Wróć na i.pl Portal i.pl