Powrót do szkół 1 września - nowe zasady
1 września 2020 roku większość szkół mimo pandemii koronawirusa i obowiązujących w całej Polsce obostrzeń, będzie pracować tradycyjnie. Możliwe jest jednak przejście na system mieszany lub całkowitą naukę zdalną, jeśli w danej szkole lub regionie dojdzie do zachorowań.
Tak będzie w szkole od 1 września. 10 zasad, o których musis...
O zamknięciu szkoły ma zdecydować dyrektor po konsultacji z sanepidem.
To Cię może też zainteresować
Czy można nie puścić dzieci do szkoły z obawy przez koronawirusem?
Czy rodzice mogą nie puścić dzieci do szkoły od 1 września, jeżeli obawiają się o ich zdrowie? Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski skomentował: Zakładamy, że dzieci wrócą 1 września do tradycyjnych zajęć. Maseczki nie będą konieczne.
Minister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział: - Rodzic nie jest epidemiologiem. W proces decyzyjny dotyczący sposobu funkcjonowania szkół włączyliśmy Inspekcję Sanitarną. Tam znajdują się fachowcy, którzy będą określali, w jakich sytuacjach pobyt w szkole jest bezpieczny, a w jakich nie.
Minister edukacji narodowej podkreślił, że "Główny Inspektor Sanitarny wyraźnie mówi, że sytuacja epidemiczna nie zmusza nas do tego, abyśmy ograniczali funkcjonowanie wszystkich szkół w Polsce".
To Cię może też zainteresować
Początek roku szkolnego. Kiedy można nie chodzić do szkoły?
Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u dziecka czy innych członków rodziny, zatrzymanie ucznia w domu od 1 września w obawie przed zakażeniem stanowi naruszenie obowiązku szkolnego. Za uchylenie się od obowiązku szkolnego grozi wysoka kara pieniężna.
Są jednak wyjątki. W których przypadkach dziecko może nie pójść do szkoły? Odpowiedź w galerii:
Obowiązek szkolny dotyczy dzieci od 7. do 18. roku życia. W razie nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka w szkole przez co najmniej pół miesiąca rodzic może zostać ukarany grzywną do 10 tys. zł.
