- Pamiętacie o tym, co zrobiono Alfiemu Evansowi. Wtedy mówiono, że w Polsce to się nigdy nie wydarzy. Prezydent Andrzej Duda wstawił się za Alfiem. A za Szymonkiem nikt się nie wstawił, mediów i polityków ta sprawa nie interesowała. Dopiero teraz żywo się tym interesują - przemawiała Justyna Socha, prezes Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepionkach Stop Nop do kilkudziesięciu osób zebranych przy schodach Arkadii na placu Wolności. W sobotę, 22 czerwca, odbyło się tam i w kilku innych miejscach w Polsce "światełko do nieba dla Szymona".
Chodzi o sprawę 11-miesięcznego chłopca odłączonego od aparatury medycznej podtrzymującej życie. Decyzję podjęli we wtorek lekarze z warszawskiego szpitala przy ul. Niekłańskiej, orzekając o śmierci mózgu. Zrobili to mimo braku zgody rodziców. Dziecko od ponad czterech miesięcy przebywało na oddziale intensywnej terapii.
Rodzice Szymona przekonywali, że powodem jego ciężkiego stanu była szczepionka z tzw. wadliwej serii na pneumokoki, którą otrzymał 16 stycznia. Pięć dni później miały pojawić się drgawki i powstać obrzęk mózgu. Zaprzecza temu jednak Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Sami lekarze mówią, że winna była mutacja genu, która wystąpiła u chłopca.
Sprawdź też: Poznań: Antyszczepionkowcy postawili symboliczny grób 11-miesięcznego Szymona przed kościołem [ZDJĘCIA]
Socha na placu Wolności tłumaczyła, że rodziców chłopca oszukano. Nie powiedziano im od razu o decyzji, nie pozwolono się pożegnać i być przy badaniach komisji orzekającej o śmierci mózgu.
- To medyczna tyrania, przemoc wobec rodzin i dzieci. Musi się skończyć to łamanie praw człowieka. Mam nadzieję, że historia Szymona spowoduje zmianę prawa w Polsce i na świecie. Dzieci nie mogą być państwowe - podkreślała Socha.
Dodała, że ma pomysł stworzenia obywatelskiej inicjatywy legislacyjnej, która dawałaby możliwość sprzeciwu wobec orzeczenia komisji o śmierci mózgu. Socha poinformowała, że w sprawie Szymona wpłynęło już zawiadomienie do prokuratury.
- Lekarze odłączyli dziecko, dla którego inni specjaliści na świecie widzieli jeszcze szanse na leczenie - podkreśliła liderka Stop Nop.
Później odmówiona została modlitwa, a w kulminacyjnym momentem światełka do nieba było wypuszczenie różnokolorowych balonów z helem.
Światełko dla Szymona - zobacz wideo:
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- To miejsce w Poznaniu przez lata było kultowe. Wszyscy robili tu zakupy!
- Największy pożar w Poznaniu. Morze ognia. Ulicą płynęła rzeka spirytusu
- Zobacz 75 zdjęć Poznania z lat 90. To galeria miasta, którego możesz nie poznać
- Bitwa o Poznań: Zdjęcia i wspomnienia z tamtych dni
- Jak Poznań zmienił się w ciągu ostatnich lat? Zobacz zdjęcia i porównaj
