Prawo jazdy stracisz gdy przekroczysz prędkość o 50 km/h, nawet gdy nie przyjmiesz mandatu. Wyrok NSA wbrew opinii RPO ws. prawa jazdy

TK
Prawo jazdy zabiorą ci za przekroczenie prędkości o 50 km/h nawet jak nie przyjmiesz mandatu. NSA orzekł wbrew opinii RPO ws. prawa jazdy
Prawo jazdy zabiorą ci za przekroczenie prędkości o 50 km/h nawet jak nie przyjmiesz mandatu. NSA orzekł wbrew opinii RPO ws. prawa jazdy arc PPG
Prawo jazdy zostanie odebrane kierowcy na podstawie informacji policji o przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h - tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego. Decyzję dotyczącą zatrzymania prawa jazdy NSA podjął wbrew opinii Rzecznika Praw Obywatelskich. Według NSA bez znaczenia pozostaje fakt, czy kierowca przyjmie mandat, oraz czy sprawa trafi do sądu.

Prawo jazdy zabiorą ci za 50+. Nie ma odwołania

Jak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, prawo jazdy może zostać zatrzymane przez starostę na podstawie informacji policji o przekroczeniu prędkości przez kierowcę o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym.

Co to oznacza? Kierowcy nie będą mogli się odwoływać od decyzji policjantów, a staroście wystarczy zgłoszenie od policji o złamaniu przepisów, które jest wystarczające do uruchomienia postępowania w sprawie zabrania prawa jazdy na trzy miesiąca.

Jak uznał NSA w tym wypadku dla starosty:

  • nie ma znaczenia, czy kierowca zgadza się pomiarem prędkości,
  • nie ma obowiązku weryfikowania tej informacji.

Rzetelność takiej informacji nie wymaga weryfikacji, gdyż odpowiada za nią funkcjonariusz policji, a być może Skarb Państwa. - brzmi uzasadnienie sędziego Jacka Chlebnego.

Nie przegapcie

RPO bronił kierowców. Zatrzymają prawo jazdy bez względu na okoliczności?

Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim zapytaniu prawnym poddał wątpliwość, czy podstawą decyzji starosty zatrzymania prawa jazdy może być wyłącznie informacja policji o ujawnieniu kierowania pojazdem z prędkością w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h.

Zdaniem rzecznika, starosta takie postępowanie powinien zawiesić, jeśli kierowca:

  • nie przyjął mandatu,
  • a sprawa trafi do sądu.

Starosta z podejmowaniem decyzji zdaniem RPO powinien natomiast wstrzymać się do czasu rozstrzygnięć sądowych. Jak podkreśla serwis auto-swiat.pl wątpliwości w skargach obywateli miały również sądy administracyjne, które prezentowały nieraz rozbieżne stanowiska co do stosowania przepisów.

Jak brzmi uzasadnienie NSA, zatrzymanie prawa jazdy:

  • realizuje cel-prewencyjno ochronny,
  • służy zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zobaczcie koniecznie

Jarosław Kaczyński w Katowicach o nowych wyzwaniach polityki społecznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl