Pasek artykułowy - wybory

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada. Będą kolejne amerykańskie inwestycje w Polsce

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przed Białym Domem
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przed Białym Domem Fot. Piotr Kotomski
– Dzisiaj z Waszyngtonu mogę powiedzieć, że wiem, że będą kolejne inwestycje w Polsce, wysoko zaawansowane inwestycje, inwestycje w najnowsze technologie, ale także inwestycje zbrojeniowe – powiedział w Waszyngtonie premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki po spotkaniu z Harris

Z wizytą w USA przebywa premier Mateusz Morawiecki. We wtorek spotkał się z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris.

– Bliskie relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi to najlepsza szczepionka na rosyjski imperializm i bardzo się cieszę, że tak samo rozumiemy to w Warszawie, jak tutaj w Waszyngtonie. Biały Dom i pani wiceprezydent bardzo dokładnie rozumie potężne ryzyka wiążące się z rosyjską inwazją i te tematy bardzo dokładnie omawialiśmy – powiedział po spotkaniu z Kamalą Harris Mateusz Morawiecki.

Reakcją na zagrożenie ze strony Rosji jest zwiększenie partycypacji amerykańskiej armii we wschodniej flance NATO. – Pamiętamy, że jeszcze parę lat temu ta dyskusja o stałej obecności była gorąca w Rzeczpospolitej. Dlatego cieszę się bardzo, że pani wiceprezydent nie tylko powiedziała o tej dodatkowej obecności kilku tysięcy żołnierzy, ale także o budowie bazy i magazynów pod kątem akumulacji sprzętu, broni amerykańskiej – wyjaśnił szef rządu.

Sprzęt – zdaniem premiera – jest dzisiaj najważniejszy. – To pokazuje agresja rosyjska, z którą się mierzymy, mierzą się nasi wschodni sąsiedzi. I tego sprzętu będzie coraz więcej w Polsce – powiedział.

Jak zaznaczył, podczas spotkania wspomniał też o tarczy antyrakietowej budowanej w Redzikowie na północy Polski. – Stany Zjednoczone są w pełni przekonane o wzmocnieniu obecności w Polsce – dodał Morawiecki.

– Ale w szczególności omawialiśmy też tematy związane z obecnością amerykańskiego biznesu i amerykańskiej energetyki, oczywiście również amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego na terytorium Rzeczypospolitej – dodał.

Będą kolejne inwestycje USA w Polsce

– Dawno nie było takiego roku, jak ten ostatni rok, kiedy zbliżenie między Polską a Stanami Zjednoczonymi było tak intensywne. Kiedy doszło do tego, że rozpoczęliśmy wiele nowych zasadniczo kluczowych dla nas projektów. Jednym z takich projektów, które omawiałem z panią wiceprezydent Kamala Harris, był projekt energetyki jądrowej oraz obecność amerykańskich inwestorów, która jest szczególnie intensywna. Spójrzmy na to od strony związanej bezpieczeństwem – podkreślił polski premier.

– Jest rzeczą jasną, że nie tylko obecność żołnierzy amerykańskich, obecność baz amerykańskich na terytorium Polski, ale również, a może nawet jeszcze bardziej, ogromna obecność amerykańskiego biznesu jest elementem naszego bezpieczeństwa i o tym, że tego biznesu, amerykańskich przedsiębiorców przybywa do Polski coraz więcej, mówiłem już przy kilku wcześniejszych okolicznościach. Dzisiaj tutaj z Waszyngtonu mogę powiedzieć, że wiem, że będą kolejne inwestycje w Polsce – wysoko zaawansowane inwestycje, inwestycje w najnowsze technologie, ale także inwestycje zbrojeniowe – dodał.

Zaznaczył również, że rozmowy dotyczyły zarówno obszaru wysokich technologii, jak technologie chmurowe, sztuczna inteligencja, internet czy uczenie się maszyn, ale także sprzętu wojskowego.

– Rozmawialiśmy zarówno o czołgach, systemach wyrzutni rakietowych, o obronie przeciwlotniczej, o broni przeciwrakietowej, dronach i wszystkich supernowoczesnych, zaawansowanych systemach, które mają firmy amerykańskie – powiedział premier Morawiecki.

Poinformował, że w środę odwiedzi kilka takich firm. – Interesuje nas przetransplantowanie, przesadzenie tych inwestycji na rynek polski – poinformował polski premier.

Zwrócił także uwagę, że istnieje „ogromny rynek związany z utrzymaniem sprzętu wojskowego i z jego rozwojem”.

– Wielu polskich kooperantów będzie miało pracę. Wielu polskich pracowników będziemy musieli ściągać z zagranicy, aby mogli świadczyć pracę. To jest bardzo pozytywna informacja dla Polski. To jest bardzo duży zastrzyk dodatkowego kapitału, dodatkowych miejsc pracy, technologii – ocenił szef polskiego rządu.

Premier podkreślił, że to niezwykle ważna rzecz w dobie budowania i cementowania sojuszu polsko-amerykańskiego.

Zaznaczył, że Polska jest dla USA coraz ważniejszym partnerem; przekonywał, że Polacy są w USA postrzegani jako „ci, którzy prowadzą politykę zdroworozsądkową na forum UE”.

Rosja nie jest jedynym zagrożeniem

Szef polskiego rządu dodał, że w rozmowie z Kamalą Harris poruszali też kwestie zagrożeń, m.in. związanych z państwami dalekiego wschodu, z migracją i zmianami klimatycznymi. Mówił m.in. o „ogromnej kompatybilności” poglądów Polski i Stanów Zjednoczonych na podstawowe zagrożenia współczesnego świata: nie tylko związane z rosyjską agresją na Ukrainę, ale także z gwałtownym rozwojem Chin.

– Polska proponuje strategiczne partnerstwo na wszystkich możliwych poziomach ze Stanami Zjednoczonymi. Ta propozycja spotyka się z ogromną akceptacją po drugiej stronie – powiedział Morawiecki. – Polska jest orędownikiem sojuszu transatlantyckiego w najszerszym rozumieniu tego słowa. To coś niebywale ważnego dla nas i dla całej Europy – dodał.

Zdaniem Morawieckiego polityka oparta na ścisłym sojuszu z USA w ramach UE to najlepsza droga dla Polski na kolejne lata.

Premier wyraził zadowolenie, że amerykańskie władze rozumieją, że w Europie nie ma wielu sojuszników tak bliskich Stanom Zjednoczonym jak Polska.

– Niektórzy patrzą gdzieś na daleki wschód, inni są pogubieni po koszmarnych błędach polityki gazowej i kupowania surowców naturalnych od Rosji. Różne kraje są w różnych miejscach formułowania swojego przekazu geopolitycznego. Tymczasem my, Polacy, możemy z dumą powiedzieć: rząd PiS przewidział rosyjskie zagrożenia – powiedział premier, wskazując na działania uniezależniające Polskę od rosyjskich surowców.

Morawiecki relacjonował, że z Harris rozmawiał także o wyzwaniach gospodarczych. – To ruska inflacja uderza w obywateli USA i ta sama ruska inflacja uderza w obywateli polskich – mówił.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
MK
12 kwietnia, 06:34, Neo:

Inwestycje w skupianie jeszcze większej ilości okupantów amerykańskich utrzymujących z naszych podatków w Polsce?

Bo oni maja mentalnosc niewolnika i musza miec pana. Niby wyzwolili sie od jednego aby dobrowolnie oddac wolnosc drugiemu.

N
Neo
Inwestycje w skupianie jeszcze większej ilości okupantów amerykańskich utrzymujących z naszych podatków w Polsce?
k
koński śmiech
Jak powiedział pewien wieszcz, z dużej chmury mały deszcz.
j
jurek46
A co z poziomem inwestycji w Polsce ,który za PIS spadł do 16 %..

Tym się niw chwalicie!
D
Dumacz
12 kwietnia, 0:45, WeaponsOfMassDestruction:

Boże pozwól bym w potrzebie, gdy ojczyzna mnie zawoła, zamiast piersi wypiął d..., bo ta wojna nie jest moja

Kolejnej takiej okazji może długo nie być,że ktoś naszym sprzętem niszczy Rosję.Zachód wyciągnął wnioski z 1939 roku,gdy nam nie pomógł,a Niemcy wtedy byli do pokonania,tylko zabrakło sprzętu.

F
Fan Kamali
A może zrobić referendum,żeby Polska była 51 stanem USA?
M
Mea
Czy ktoś jest w stanie wskazać kraj, który trawi wysoka inflacja, a którego premier lokuje swoje oszczędności w obligacjach indeksowanych właśnie inflacją?

Powiedzcie to komuś w cywilizowanym kraju, to nie uwierzy.
Z
Za Tuska nic sie nie dało
Podobno dokończą szwalnie Poslkie co neda Szyc maseczki
G
Gość
Nie ma to jak Tfuska obietnice na papierze :)
N
Niech żyje Rosja!
https://www.youtube.com/watch?v=y2laM3ujoWo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl