Prezydent Starogardu Gd. zapowiada: Będzie to miejsce nie tylko dla mieszkańców, ale też fanów legendarnego piłkarza
- Dziękuję posłowi Kazimierzowi Smolińskiemu, który osobiście zaangażował się, abyśmy otrzymali środki na ten projekt. Z zadowoleniem przyjąłem fakt, że 26 milionów, które pozyskaliśmy wcześniej na Centrum Kulturowe Kociewie, zostaną wykorzystane na budowę centrum im. Deyny. Kolejność miała być co prawda inna, jednak z przyjemnością zapowiadam, że ta inwestycja ujrzy światło dzienne i stanie się nie tylko symbolem miasta, ale także miejscem, do którego będą przybywali mieszkańcy Starogardu i Kociewia, a także wszyscy fani tego legendarnego piłkarza – stwierdził w piątek na konferencji prasowej w Starogardzie Gd. Stankowiak.
Prezydent miasta podkreślił, że w tym ośrodku znajdzie się nie tylko część muzealna, w której, głównie za pomocą multimediów, ma być przedstawiana sylwetka i dokonania Deyny.
- Będzie to także, a może przede wszystkim, centrum sportowej aktywności dzieci i młodzieży, nie zabraknie również sal konferencyjnych. Zamierzamy gościć najlepszych piłkarzy i pokazać im miejsce urodzin tego znakomitego zawodnika. Ten budynek będzie budynkiem ekologicznym i energooszczędnym. Chcemy, aby jego utrzymanie i koszty tej działalności były jak najmniejsze – przyznał prezydent.
W marcu zeszłego roku zaprezentowano wyniki konkursu na opracowanie koncepcji centrum, który wygrała pracownia MC Architekci ze Szczecina. Z kolei do końca lutego ma powstać koncepcja funkcjonalno-użytkowa obiektu.
- I na tej bazie planujemy w marcu ogłosić przetarg w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Termin zakończenia prac to grudzień 2024 roku. Cała inwestycja ma kosztować około 29 milionów złotych, z czego 26,1 mln dostaniemy z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych. Bez tego wsparcia nie bylibyśmy w stanie tej inwestycji zrealizować – zauważył Stankowiak.
Poseł PiS Kazimierz Smoliński ma nadzieję, że część pamiątek po znakomitym reprezentancie Polski udostępni Legia Warszawa. Dodał, że przyznane środki zostaną wykorzystane szerzej, na czym zyska także stadion.
- Od słów do czynów, od pomysłu do realizacji – te słowa w Starogardzie Gdańskim urzeczywistniane są na naszych oczach. W zeszłym roku mówiliśmy o pomyśle, a w tym roku będziemy go realizować. Mieszkańcy zyskają wspaniały i piękny obiekt, który może być powodem do dumy, a także zazdrości. Deyna nie tylko urodził się w tym mieście, ale również grał do osiągnięcia pełnoletności i wiele osób pamięta go jeszcze jako zawodnika miejscowego Włókniarza – przypomniał parlamentarzysta.
Równolegle z centrum w mieście ma także zostać utworzona Akademia Piłkarska Włókniarz im. Kazimierza Deyny, w której będzie ćwiczyć 300 dzieci w wieku od pięciu do 19 lat.
Miasto pamięta o legendzie polskiego futbolu
Uznawany za jednego z najlepszych polskich piłkarzy Deyna urodził się 23 października 1947 r. w Starogardzie Gdańskim. Z reprezentacją Polski zdobył złoto (1972) i srebro olimpijskie (1976), ma też w dorobku trzecie miejsce w mistrzostwach świata (1974).
Karierę rozpoczął w miejscowym klubie Włókniarz (1958-1966), potem grał krótko w ŁKS Łódź (1966), by związać się na lata z Legią Warszawa (1966-1978). 97 razy wystąpił w oficjalnych spotkaniach biało-czerwonych. W 1978 roku przeszedł do Manchesteru City, a w 1981 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Zginął 1 września 1989 roku w wypadku samochodowym pod San Diego. (PAP)
PZPN chce zorganizować finał Ligi Konferencji. Mecz miałby o...
