Prof. Andrzej Zybertowicz o wolności słowa
– Tak naprawdę wolność w warunkach wolności słowa, przy założeniu, że mamy uczciwie argumentować, wymaga od człowieka bardzo dużo: dyscypliny intelektualnej, rozumienia logiki, sprawdzania informacji, zdolności do przyznawania się do błędów – powiedział prof. Andrzej Zyberotwicz.
Jego zdaniem, w sytuacji, gdy młodzi ludzie, podczas dyskusji na temat spraw dotyczących ich światopoglądu, muszą bronić swoich racji i używać kontrargumentów.
– Musieliby dokonać wysiłku intelektualnego, by zobaczyć, czy ich argumenty to coś więcej, niż instynkt stadny, czy są one zgodne z faktami – mówił socjolog.
Socjolog o pokoleniu woke i cancel culture
Jak dodał prof. Zybertowicz, taka dyskusja wymaga „pewnego formatu intelektualnego”, a także „zdolności do zdystansowania się do samego siebie”, szczególnie w sytuacji, gdy okazuje się, że przytoczone argumenty są błędne.
– Tymczasem pokolenie formatowane przez media społecznościowe, nieustanne strumienie bodźców, obrazków, kształtów, dźwięków i newsów, nie jest w zdolne do kompleksowego myślenia oraz świadomego budowania swojej osobowości intelektualnej – uważa gość programu „iPolitycznie”.
Zdaniem profesora, dla wielu łatwiej jest odciąć się od dyskusji i potępić drugą stronę.
– Stąd w Stanach Zjednoczonych to pokolenie „płatków śniegu”, czyli ludzi, którzy widząc grymas spowodowany na przykład widokiem twarzy z 15 kolczykami, traktują to jako „mikroagresję” i potrafią iść na skargę do dziekana – mówił prof. Zybertowicz.
Zobacz całą rozmowę z prof. Andrzejem Zybertowiczem w programie „iPolitycznie”

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!