Prokurator Krajowy nie będzie apolityczny - adwokaci mówią to jasno. Nie wezmą udziału w wyłonieniu kandydatów

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
- Będzie apolitycznie - zapowiadał Adam Bodnar latem, w kampanii woborczej. - Jest politycznie - mówią dziś adwokaci.
- Będzie apolitycznie - zapowiadał Adam Bodnar latem, w kampanii woborczej. - Jest politycznie - mówią dziś adwokaci. Fot. Adam Jankowski
Nawet adwokaci przyznają, że wyłoniony na skutek konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości Prokurator Krajowy nie będzie apolityczny. Naczelna Rada Adwokacka poinformowała, że nie wydeleguje swojego przedstawiciela do prac w zespole ds. wyłonienia kandydatów na Prokuratora Krajowego. Bo uważają, że zespół ma charakter polityczny.

Na czele zespołu ds. wyłonienia kandydatów na Prokuratora Krajowego stoi wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa sprawiedliwości zasiadać w nim miały przede wszystkim osoby delegowane przez szefa resortu i Krajową Radę Prokuratorów, ale także po jednym przedstawicielu Krajowej Izby Radców Prawnych i Naczelnej rady Adwokackiej.

"Naczelna Rada Adwokacka nie wskaże swego przedstawiciela" - poinformował w poniedziałek wieczorem PAP prezes NRA Przemysław Rosati. Dodał, że prezydium NRA przesłało pismo w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Adwokacki samorząd tłumaczy, że wynik analizy podstaw powołania zespołu, a także celu, dla którego został utworzony, wskazuje, że w aktualnym stanie prawnym nie jest możliwy udział NRA lub jej przedstawiciela – szerzej samorządu zawodu zaufania publicznego – w pracach takiego zespołu.

"Jako samorząd nie możemy brać udziału w pracach zespołu powołanego przez czynnik polityczny jakim jest minister sprawiedliwości" - powiedział mec. Rosati.

NRA jest zdania, że formy współdziałania samorządu adwokackiego w realizacji zadań publicznych, w tym z ministrem sprawiedliwości, są wyraźnie określone w przepisach ustawy. W dodatku prezydium NRA stanęło na stanowisku, iż zgodnie obowiązującymi przepisami Prawa o prokuraturze, wybór Prokuratora Krajowego jest przypisany premierowi, który dokonuje tego na wniosek ministra sprawiedliwości, czyli Prokuratora Generalnego, a także po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

"Przy tak ukształtowanych przepisach jest to decyzja polityczna" - podkreślił Rosati. Dodał, że zdaniem NRA konieczna jest też pilna zmiana ustawy rozdzielająca funkcję Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości. "W przypadku zmiany w przyszłości przepisów Naczelna Rada Adwokacka jest gotowa uczestniczyć w procedurze wyboru niezależnego Prokuratora Generalnego" - zapewnił.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości wykreśliło z najnowszego projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zapisy o tym, że własnych kandydatów będą mogli zgłaszać obywatele i adwokaci. Otóż nie będą mogli. Będą mogli ich zgłaszać tylko sędziowie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

rs

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl