Prokuratura Krajowa przystąpiła do sprawy przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie i po zapoznaniu się z materiałami postępowania skierowała zażalenie na postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w przedmiocie określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia.
- Kierując zażalenie prokurator podniósł zarzuty naruszenia przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy. Wskazał, że sąd wstrzymał wykonanie zaskarżonej decyzji GDOŚ pomimo braku uprawdopodobnienia przesłanek udzielenia ochrony tymczasowej - na co wprost wskazuje art. 61 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zarzucił też niewyjaśnienie przez sąd jakie konkretne zdarzenia czy okoliczności spowodują trudne, a nawet nieodwracalne szkody w środowisku i nieodwracalne uszczerbki w mieniu oraz poprzestanie przez sąd w zasadzie na powieleniu argumentów zaprezentowanych przez wnioskujących o wstrzymanie wykonania decyzji - tłumaczy Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.
Jak podkreśla Łapczyński, w tym ostatnim aspekcie prokurator zwrócił uwagę, że podejmując decyzję w tej sprawie sąd powinien działać transparentnie i należycie ją uzasadnić. - Tym bardziej że orzekał na posiedzeniu niejawnym, a sprawa odnosi się do zdarzeń szczególnie istotnych z punktu widzenia interesu społecznego, w tym dalszego zatrudniania kilku tysięcy osób - dodaje rzecznik.
PGE też składa zażalenie
PGE GiEK, spółka z Grupy PGE, poinformowała w poniedziałek, że złożyła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie na wydane 31 maja 2023 roku "skandaliczne postanowienie w sprawie Kopalni Turów".
"Jest to odpowiedź spółki na wstrzymanie, z rażącym naruszeniem przepisów prawa, przez WSA w Warszawie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ we wrześniu 2022 r. Decyzja środowiskowa została zaskarżona przez organizacje m.in. z Niemiec i Czech" - wskazano w komunikacie.
"Zaskarżona przez organizacje m.in. z Niemiec i Czech decyzja środowiskowa na kontynuację eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów została wydana przez GDOŚ z zachowaniem najwyższych standardów dbałości o środowisko. W postępowaniu administracyjnym został zapewniony udział społeczności z Polski, Czech i Niemiec, a także organizacji ekologicznych i przedstawicieli samorządów z Czech i Niemiec. Składając zażalenie na postanowienie sądu PGE staje w obronie Turowa i jego dalszej działalności" - podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
