Przedostatni dzień 31. Światowych Dni Młodzieży. Tematem rozmów samotność i depresja wśród młodych

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Rozpoczął się właśnie przedostatni dzień 31. Światowych Dni Młodzieży w stolicy Portugalii, Lizbonie. Tematem głównym omawianym w katechezach jest osamotnienie wśród młodzieży, a także problem, z którym mierzy się coraz więcej ludzi na świecie, a więc depresji.
Depresja i samotność tematami na 31. Światowych Dniach Młodzieży. Potrwają do niedzieli 6 sierpnia
Depresja i samotność tematami na 31. Światowych Dniach Młodzieży. Potrwają do niedzieli 6 sierpnia PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES / POOL

Depresja i samotność wśród młodych ludzi tematem na ŚDM. Pandemia zwiększyła tylko problemy młodzieży

Depresja i samotność wśród młodych ludzi jest poruszany niemal od dnia rozpoczęcia 31. Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Organizatorzy katechez często poruszają ten problem. Mówiono o tych problemach także podczas homilii. Organizatorzy zastanawiają się co zrobić, aby rozmawiać o tych sprawach z młodzieżą w Lizbonie, po zakończeniu imprezy. Jedna z organizatorek katechez na ŚDM Helena Loureiro powiedziała, że w kilkunastu parafiach w stolicy Portugalii podjęto decyzję, aby rozmowy o problemach młodych ludzi były kontynuowane. Problem według Loureiro jest widoczny nawet na samych ŚDM. Sprawę pogorszył kilka lat temu wybuch pandemii koronawirusa i związana z nim przymusowa izolacja.

W trakcie ŚDM w Lizbonie widać, że stan psychiczny wielu młodych się pogorszył. Wychodzi to podczas rozmów. Podawane są konkretne przykłady osób w depresji, znajomych, którzy nie mogą sami sobie poradzić. Izolacja społeczna w okresie pandemii koronawirusa nasiliła fenomen osamotnienia młodych, a także problemów psychologicznych nastolatków i rosnącej liczby prób samobójczych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Samotność i depresja wśród młodych. Jakie mają pomysły opiekunowie młodzieży na ŚDM?

Podczas Światowych Dni Młodzieży jest promowana inicjatywa opieki duchowej nad młodymi ludźmi. Nazwa się ona Pray4teens. Reprezentuje ją Wojciech Cieślak z podwarszawskiego Józefowa.

Popularyzuje tę formę pomocy dla borykającej się z depresją i osamotnieniem młodzieży zarówno wśród Polaków, jak i cudzoziemców. Już ponad 1068 nastolatków doświadcza duchowego wsparcia dzięki modlitwie innych osób. Udzielamy też informacji o miejscach, w których nastolatkowie mierzący się z bólem samotności i pustki, mogą uzyskać pomoc, a także numer telefonu zaufania-powiedział Cieślak.

Inicjatywę uaktywnienia młodych ludzi i pomoc w zwalczeniu depresji podjął także ksiądz Simon Seo z Korei Południowej. Powiedział on, że zabrał do Lizbony młodzież ze swojej parafii, dlatego, że chciał im „pokazać żywy Kościół”, a ponadto chciał oderwać młodzież od sieci społecznościowych, aby „spotkali żywego człowieka”. Według zaledwie 30-letniego księdza, problemy z depresją wśród młodzieży w jego kraju powoduje pustka związana z brakiem więzi społecznych oraz pustka wynikająca z braku modlitwy.

Modlitwy i kontaktu z rzeczywistym człowiekiem nie zastąpią sieci społecznościowe — podsumował ks. Seo.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl