W piątek w szpitalu w Sanoku i Jaśle przebywały dwie osoby, u których potwierdzono czerwonkę bakteryjną. W regionie choruje już 14 osób.
- Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni w Krośnie i w Sanoku na bieżąco prowadzą monitoring jakości wody przeznaczonej do spożycia z wodociągów sieciowych - woda w wodociągach w Jaśliskach i Moszczaniec spełnia wymagania wody do spożycia - poinformowała wczoraj w komunikacie lek. Anna Kalandyk-Dusza, zastępca Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Sanepid wydał także zakaz przebywania osobom w obozowisku w Moszczańcu. Decyzja ta ma wpłynąć na ograniczenie zachorowalności na czerwonkę bakteryjną, która w szybkim tempie rozprzestrzenia się wśród obozowiczów.
Czerwonka bakteryjna to choroba zakaźna. Objawia się przede wszystkim krwawymi stolcami, bólami brzucha, gorączką. Okres wylęgania to około 2 - 5 dni. Dolegliwości najczęściej ustępują po 5 - 10 dniach. Ciężkie infekcje mogą zagrażać dzieciom do lat 2 i osobom w podeszłym wieku ze spadkiem odporności. Nie ma potrzeby hospitalizacji w przypadku łagodnego przebiegu.
Do zakażenia dochodzi przede wszystkim z powodu niskiej higieny osobistej, zaniedbywania mycia rąk, skażenia fekaliami żywności i wody pitnej oraz kąpiel w skażonej wodzie.
ZOBACZ TEŻ: Superbakteria New Delhi. Dlaczego jest tak groźna?
POLECAMY:
Na bulwary nad Sanem zjechało setki samochodów [ZDJĘCIA]

Pacjentka o szpitalu przeciwgruźliczym w Rzeszowie: Brud i smród
Taryfikator mandatów. Tyle zapłacisz za te przewinienia!